Ana Sayfa - Genel Sağlık - Çocuklarda balgam nasıl atılır, çıkarılır ve çıkarılır?

Bebek ve Çocuklarda Balgam (Mukus) Nasıl Atılır? Balgam Nasıl Temizlenir?

Çocuklar hasta olduklarında genellikle öksürükle birlikte balgam çıkarırlar. Balgam üretimi aslında vücut için sağlıklı bir bağışıklık tepkisi olsa da, çocuklar mukus üretimi ile mücadele eder ve bundan hiç hoşlanmazlar.

Bebek ve Çocuklarda Balgam, vücudu akciğerlerde ve solunum yollarında bulunan yabancı maddelerden ve bakterilerden koruyan bir savunma mekanizması olan mukuslu bir yapıdır.

Bebek ve Çocuklarda Balgam neden olur?

Bebek ve Çocuklarda Balgam neden olur

Hastalık sırasında hava yollarında daha fazla mukus üretilir. Burun pasajlarında aşırı mukus da birikerek burun tıkanıklığına ve solunum yolu tahrişine neden olur. Kişi bu rahatsızlığı öksürerek vücuttan atmaya çalışır. Bakteri veya virüslerin neden olduğu hastalığın seyrine bağlı olarak balgamın rengi yeşil ve dokusu yoğun olabilir.

Hangi Hastalıklar Balgam yapar?

Hangi Hastalıklar Balgam yapar

Solunum yolu enfeksiyonları, astım, bronşit, zatürree gibi akciğer hastalıkları ve alerjik hastalıklar çocuklarda balgam oluşumuna yol açar.

Balgamın Belirtileri Nelerdir?

Balgam nedeniyle çocuklarda rahatsızlık

 • öksürük sırasında balgam
 • Öksürükten kaynaklanan şiddetli boğaz tahrişi
 • akciğer hırıltısı
 • nefes almada zorluk
 • göğüste ağrı hissetmek

Çocuklarda Balgam Nedenleri

Çocuklar sıklıkla mikroplara maruz kaldıklarında solunum yollarında veya akciğerlerde gelişen hastalıklar sonucu balgam çıkabilir. Vücut yoğunlaşmış balgamı dışarı atmaya çalışırken bir süre sonra çocuklar birer birer öksürmeye başlar. Balgamı çıkarmaya çalışırken şiddetli öksürük çocukta kaygıya neden olur. Aileler çocuklarının hastalığı, ilaçları, tedavisi ile boğuşurken çocuktaki bu heyecan aileleri daha da zora sokmaktadır.

Çocuklarda Balgam Rengi ne Anlama Gelir?

Çocuklarda Balgam Rengi ne Anlama Gelir

Çocuklarda öksürüğe eşlik eden balgamın rengi ve kıvamı bazı hastalıklara işaret eder.

beyaz balgam; Üst solunum yolu hastalığında burun dokularının şişmesi ve sinüslerin tıkanması nedeniyle öksürükte artan mukusun dışarı atılmasıdır.

Sarı ve ardından yeşil balçık; Bakteriyel veya viral hastalıklarda balgam yeşile dönebilir. Balgamın yeşile dönmesinin nedeni bronşit ve zatürrenin neden olduğu alt solunum yolu enfeksiyonlarında beyaz kan hücrelerinin ürettiği enzim yani bağışıklık sisteminin tepkisi balgamın yeşil rengini vermesidir.

Doktor tedavisine rağmen bir hafta sonunda öksürüğün eşlik ettiği yeşil balgam, viral enfeksiyonun bakteriyel bir enfeksiyona dönüştüğünü gösterebilir. Çocuklarda balgam düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerekirse tekrar doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda Balgam Tedavisi, Balgamı Atma

 • Balgamı çıkarmak için çocuklara balgam söktürücü ilaçlar verilebilir. Ekspektoranlar, hava yollarında oluşan balgamın yoğunluğunu ve yapışkanlığını azaltarak yumuşatır. Bu balgamın ağızdan çıkarılmasını ve dışarı atılmasını kolaylaştırır. Balgam söktürücü ilaçların yanı sıra doğal yöntemler de destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır.
 • Mukusun dışarı atılması için çocuk bol su içmelidir. Daha az su tüketmek özellikle çocuklarda mukusun vücuttan atılmasını zorlaştırır. Tuzlu su içeren spreyler de tedavi olarak, doktora danışılarak burnun açılması ve mukusu azaltmak için kullanılabilir.
 • Nemlendiriciler evinizdeki kuru havaya buhar kattığı için boğazınızı ve burnunuzu da rahatlatır ve balgamı yıkar.
 • Kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Özellikle hastalık dönemlerinde paketli ve hazır gıdalardan uzak durulmalı ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • Öksürüğü azaltmak için yatarken çocuğun yastığı daha yüksek tutulmalıdır.

Çocuklarda Balgamın Diğer Nedenleri

Çocuklarda hastalıkların neden olduğu balgam oluşumunu artıran başka nedenler de vardır. Evdeki havalandırma sistemindeki filtreler kirli ise çocuklarda balgam artabilir. Klima filtrelerinde biriken toz ve partiküllerin solunum yoluyla vücuda girmesinden sonra balgam artışı tetiklenebilir.

Çocukların Balgamı Atmasına Yardımcı Olan Doğal Yöntemler

Çocukların Balgamı Atmasına Yardımcı Olan Doğal Yöntemler

Çocuklarda Mukus İçin Hangi Doğal Yöntemler İyidir?

 • Ihlamur, zencefil, nane, kekik, melek otu, rezene, anason, okaliptüs, meyankökü bitki çayları. Sıcak suya otlar ekleyerek ve bu çaylara bal, limon ve zerdeçal ekleyerek demlemek, çocukların mukustan kurtulmasına yardımcı olabilir.
 • Elma sirkesi, bal, zencefil, limon ve acı biber karışımı hazırlanarak balgam söktürücü olarak çocuğa günde 1-2 yemek kaşığı içirilebilir.
 • Çocuklara balgam söktürmeye yardımcı olması için ballı süt de verilebilir.
Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın