Ana Sayfa - Genel Sağlık - Bebek Ateşi Kaç Olmalıdır, Bebek Ateş Ölçümünde Dikkat Edilecekler

Bebek Ateşi Kaç Olmalıdır, Bebek Ateş Ölçümünde Dikkat Edilecekler

Bebek ve çocuklar için ateş ölçümü çok dikkatli olunması gerekmektedir çünkü özellikle bebeklerde yüksek ateşler ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ateş esasında kendi başına bir hastalık olmayıp vücutta başka hastalıkların belirtisi olarak kendisini göstermektedir.

Bebek Ateşi Kaç Olmalıdır?

Bebek ve çocuklarda ideal ateş 36,4 derecedir. Genelde ufak farklılıklar da görülmesi normaldir. Yüksek ateş ise 38 derece ve üstü olarak tanımlanmaktadır. Buna göre 38 dereceye yaklaşan ateşlenmelerde dikkat edilmeli, 38 derece ve üstüne ateşin çıkması halinde ise mutlaka hekim desteği alınması gerekmektedir. Bebeklerde ateş 14 günden az olarak sürmüşse bu durumda hastalık akut, 14 günden fazla sürüyor ise kronik ateş olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanında ise nedeni anlaşılmayan ateş görülmektedir. Bebek ve çocuklarda ateş sıklıkla virüslerden kaynaklı solunum yolu ya da sindirim sistemi hastalıklarından ya da orta kulak enfeksiyonundan, zatürre ve idrar yolu hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerde ateşli enfeksiyonlar anneden kaynaklı olan mikroplar nedeniyle de olabilmektedir. Yenidoğan bebekler ateş ve enfeksiyonlara karşı dayanıksız oldukları için sıklıkla ateş yükselmesi görülebilmektedir ve bu durum ciddiye alınmalıdır.

Ateş ile Birlikte Dikkat Edilecek Belirtiler

Bebeklerde ve çocuklarda ateş belirtileri arasında görülen diğer etmenler bulunuyorsa bu durumda anne ve babaların çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu bakımdan;

  • 3 ay altındaki bebeklerde ateş,
  • Bebekte halsizlik ve yorgunluk görülmesi,
  • Genel sağlık durumunun kötü olması,
  • Nefes almada zorluk yaşaması,
  • Nokta nokta gözüken kanamalar,
  • Devamlı ağlama ve devamında yüksek ateş,
  • Baş ağrısı ve anlamsız hareketler,
  • Havale geçirme,
  • Gözyaşının olmaması, idrara çıkmaması ve ağız kuruluğu gibi etmenler ateş ile görülüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Ateş Nasıl Ölçülür, Nasıl Düşülür?

Ateş ölçmek için el yöntemlerinin kullanılmasına yerine elektronik ateş ölçer aletlerinin kullanılması doğru sonuçlar verecektir. Özellikle bebeklerde küçük bir oynama bile hayati olduğu için mutlaka ateş ölçümlerinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Ateşi bebeklerde düşürmek için bebekler soyulmalı ve ılık su ile duş yaptırılmalıdır. Eğer ateş düşmüyorsa bu durumda mutlaka doktor muayenesi yapılması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Yüksek ateş sorun olur mu?

Yüksek ateş özellikle bebeklerde havaleye yol açacağı için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın