Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Bebeğimin Cildi Neden Kırmızı? Bebeğim Neden Kızarıyor?

Bebeğimin Cildi Neden Kırmızı? Bebeğim Neden Kızarıyor?

Bebek cildi neden kırmızı olur? Bebeğim neden sürekli kızarıyor? Yeni doğan döneminde bebeklerde görülen cilt hastalıkları anneleri ciddi anlamda endişelendirebilir. Ancak bu dönemde bebeklerin cildi çok hassas olduğu için çeşitli kızarıklık ve tahrişler oldukça normaldir. Kızarıklık ve şişlik ile ilgili semptomlar anneleri endişelendirse de, çoğunlukla endişelenecek bir şey yoktur.

Yenidoğan döneminde bebek pişikleri yaygın olarak görülebilen ve çoğu kolaylıkla tedavi edilebilen sorunlardır. Bebeklerde sivrisinek sokması şeklinde de kızarıklıklar görülebilir. Tedavi amaçlı kullanılacak yönteme ciltte kızarmaya neden olan sorun tespit edildikten sonra başlanmalıdır. Bu nedenle öncelikle bebeklerin ciltlerinde kızarıklık ve şişliklere neden olan durumları öğrenmek gerekir.

Yenidoğanlarda dermatolojik hastalıklar

baby after bath #11

Yenidoğan cildi son derece hassastır. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin ciltlerinde çeşitli dermatolojik hastalıkların görülmesi son derece normaldir. Kızarıklık ve şişlik şeklinde cilt problemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen anne adayları genellikle aşağıdaki dermatolojik hastalıklardan oluşmaktadır:

 • Bebeğin vücudunun farklı yerlerinde kızarıklık
 • cilt tahrişi oral
 • dermatit
 • deri döküntüsü
 • böcekler ve böcek ısırıkları
 • küçük yanıklar

Bu tip problemler ise bebeğin cildinde {1} kızarıklık ve kabarmalara neden olur. Bu sorunları tedavi etmek için çeşitli etkili yöntemler kullanılabilir. Doğumdan sonraki ilk birkaç ayda bebekler, ciltlerinin hücre rezervleri en yüksek seviyede olmasına rağmen bazı cilt hastalıklarından muzdarip olabilir. Çünkü bebeğin cildinde kızarıklığa neden olan unsurlar genellikle bebeğin hassas cildinden kaynaklanır.

Bebeğin cildi neden bu kadar çabuk kızarır?

Bebeğin cildi neden bu kadar çabuk kızarır

Özellikle ilk kez anne olmayı dört gözle bekleyen kadınlar, bebeklerinin cildindeki kızarıklıklara karşı çok daha endişeli bir tavır sergileyebilirler. Bununla birlikte, bebeğin hassas cildi çeşitli nedenlerle kızarabilir veya su toplayabilir. Bu gibi durumlarda bebeğin cildindeki kızarıklığın tedavi yöntemi uygulanmadan önce kızarıklığa neden olan faktörlerin araştırılması gerekir.

Birçok anne “ Bebeğimin vücudunda kırmızı noktalar var ” diyerek internet üzerinden bu sorunla ilgili detaylı bilgi almak isteyebilir . Aşağıdaki faktörler genellikle bebeklerin cildinin kızarmasına ve şişmesine neden olur:

 • Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha ince olduğu için dış etkenlere karşı çok daha savunmasızdır.
 • Bebek cildinin bariyer işlevi 2 yaşına kadar tam olarak çalışır.
 • Bebeğin cildi doğumda kuru olduğu için ciltte koruyucu etki oluşturacak hidrolitik film yoktur. Bu nedenle ciltteki kızarıklıklar kısa sürede görünür hale gelebilir.
 • Bebeğin cildi soğuk, rüzgar, güneş, sürtünme, tükürük gibi dış etkenlerden dolayı kolayca kızarabilir.

Genellikle 2 yaşına geldiğinde bir bebeğin cildi kırmızıya dönebilir{2} ki bu oldukça normaldir. Küçük yaralanmalar olarak tanımlanabilecek bu tür kızarıklık ve su toplamalar sizi endişelendirmesin. Ancak kızarıklık ve şiddetli şişlik uzun süre devam ederse doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde cilt tahrişi neden olur?

Bebeklerde cilt tahrişi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Genel olarak bebeğin çok hassas bir cilde sahip olduğu unutulmamalı ve pamuklu giysiler buna göre seçilmelidir. Özellikle bebeğin teniyle direkt temas eden yünlü, sentetik veya kaba kumaşlar bebekte kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Giysileri ovmak bile bebeğin cildini ciddi şekilde tahriş edebilir. Bebeğin teniyle direkt temas edecek kıyafetleri seçerken cildi tahriş etmeyen pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Bebeğin cildinin giysilerle tahriş olmasının yanı sıra soğuk, rüzgar gibi dış etkenler de bebeğin cildinin gözle görülür şekilde kızarmasına neden olur.

Kuru hava, salya akması gibi dış etkenler bebeğin hassas cildinde kabarcıklara neden olabilir. Bebeklerde cilt hastalıklarının resimlerini internette araştırarak da rahatsızlıklar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz .

Bebeklerde kızarıklık nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde kızarıklık nasıl tedavi edilir

Bebeklerde cilt tahrişini önlemek için kıyafet seçimi, çevre koşulları ve diğer çevresel faktörlere dikkat edilmelidir. Bebeklerin cildindeki kızarıklıkları gidermek için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılabilir. Kızarıklık ve kabarcık belirtileri genellikle endişe nedeni değildir.

Bebeklerde kuru ciltler için etkili bir bakım uygulaması şarttır. Bu nedenle bebek nemlendiricisi kullanılarak yenileyici ve yatıştırıcı bir etki elde edilebilir . Bebeklerde kızarıklık tedavisinde kullanılabilecek basit ve pratik yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Kimyasal içermeyen bebek cilt bakım ürünleri ile düzenli bir bakım rutini takip edilmelidir.
 • Yaz aylarında isiliği önlemek için bol giysilerden kaçının.
 • Bebeğin cildinin hava almasını sağlayan ince pamuklu giysiler tercih edilmelidir.
 • Amonyak dermatiti veya pişik tedavisinde de kuru ve temiz bebek bakım ürünleri kullanılmalıdır.
 • Bebek kıyafetleri sert kimyasallar içeren deterjanlardan uzak tutulmalıdır.

Bebeğin cildinde kızarıklığa neden olan sorunlar ortadan kaldırılarak bebeklerde pişik tedavisinde ilk adım atılabilir. Kızarık olan bölge daha sonra yeterince nemlendirilmeli, bu bölge ile aşırı temastan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalı ve birkaç gün içinde iyileşme gözlemlenmelidir. Aksi halde bir hafta kadar bir sürede düzelme olmazsa ve kızarıklık daha rahatsız edici bir hal alırsa doktora görünmenizde fayda var.

Bebeğin yüzündeki kızarıklık

İlk kez anne olmayı dört gözle bekleyen kadınlar, bebeğin yüzündeki kızarıklık konusunda da ciddi endişe duyabilirler. Bu nedenle birçok genç anne Bebeklerin Yanakları Neden Kızarır sorusunun cevabını internet üzerinden aramalarına yönelmektedir . Yenidoğan döneminde yüz, ağız çevresi ve özellikle bebeklerin yanaklarında çeşitli döküntüler görülebilir.

Uzmanlar, bebeklerin ağız ve yanaklarındaki kızarıklıkların besin alerjilerinden kaynaklanabileceğine dikkat çekiyor. Bunun dışında bebeklerde ağız çevresinde ve yanaklarda oluşan kızarıklıkların başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Genellikle 2 yaş altı bebeklerde besin alerjisi nedeniyle ağız çevresinde ve yanaklarda kızarıklıklar olabilir.
 • Tıbbi terim olan perioral dermatit, bebeklerin yanaklarında da görülebilir. kızarıklığa neden olur.
 • Bu bölgedeki kızarıklıkla birlikte soyulma ve sivilce benzeri oluşumlar meydana gelebilir.{8}
 • Perioral dermatitten şüpheleniliyorsa, hastalığın aylarca sürmemesi için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmek mantıklıdır.{ 8}

 

Bebeklerde ishal sorunu ve çözümü

Bebeklerde pişik tedavisi oldukça basittir. Bebeklerin bez bölgesindeki kızarıklıklar hızla kırmızı lekelere dönüştüğünde pişik probleminden şüphelenilmelidir. Islak mendillerin içerisinde bulunan kimyasallar ya da silme bölgesindeki havanın olmaması bu soruna neden olabilir. Bebeklerde pişik tedavisi için aşağıdakiler yapılmalıdır :

 • Bebek bezi bölgesini sabun ve su ile temizlediğinizden emin olun.
 • Bez bölgesini temizlemek için alkol içeren ıslak mendiller kullanılmamalıdır.
 • Her bez değişiminde pişik kremi kullanılmalıdır.
 • Bez bölgesinin kuru olmasına özen gösterilmelidir.{8 }
 • Bebeğin bulunduğu bölgede tahrişin artması durumunda tıbbi destek için doktora başvurulmalıdır.

Yenidoğanlarda ortaya çıkan kuru lekeleri tedavi ederken bebeklerde sivilce gibi kızarıklık şeklinde cilt bakım kremleri kullanmakta fayda vardır . Bu nedenle bebeklerin hassas ciltlerinde kızarıklığa neden olan sorun giderildikten sonra kızarıklıkları gidermek için bakım ürünleri uygulanmalıdır. Bu sayede bebeğin cildinde kızarıklık ve şişliklere neden olan problemler kısa sürede güvenle giderilebilir.

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın