Ana Sayfa - Genel Sağlık - Baş Ağrısı İlaç Olmadan Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı İlaç Olmadan Nasıl Geçer?

Şiddetli baş ağrısı görüldüğünde özellikle günlük yaşam kalitesini düşmektedir. Genelde bir kronik rahatsızlık bulunmuyorsa baş ağrısı belirli yöntemler ile geçebilmektedir. Başka rahatsızlıklara bağlı olarak görülmeyen baş ağrıları ilaçsız bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı oluşum nedeni birden fazla etmene bağlı olabilmektedir. Genelde psikolojik etmenler de baş ağrısı yaratabilmektedir. Günlük yaşamda karşılaşılan stres, yeme içme alışkanlıkları, uyku düzensizliği ve zararlı alışkanlıklar baş ağrısını tetikleyebilmektedir. En yaygın görülen baş ağrıları ise farklı etmenlerden olmaktadır. Bu ağrıların başında migren gelmektedir. Ataklar halinde kendisini gösteren bu ağrı, genelde başın tek bir noktasında kendisini göstermektedir. Uzun süreli olur ve ışık ve sese de aşırı duyarlı bir hale gelmektedir. Bir başka baş ağrısı stres ve sıkıntıdan kaynaklı olarak görülmekte ve başın etrafını saran ağrı zonklama şeklinde kendisini göstermektedir.

Küme baş ağrısı olarak adlandırılan ağrı ise birkaç haftalık nöbetler halinde çok şiddetli olarak kendisini göstermektedir. Genelde hormanal sebeplerden ve yeme içme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda yüksek tansiyona sahip olan hastalarda da ense kökünde görülen baş ağrıları en yaygın ağrı çeşitleridir.

Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısı tedavisi için öncelikle baş ağrısının neden kaynaklandığının tespit edilmesi önemlidir. Doktor tarafından yapılacak olan inceleme sonucunda herhangi bir sağlık sorunu olmadığı halde baş ağrıları devam ediyorsa bu durumda yaşam koşullarında değişikliğe gidilmesidir. Çoğu zaman stres altında olmak, çeşitli kaygılara neden olmak baş ağrısı yaratmaktadır. Bu yüzden stres ve gerilimden uzaklaşmak, rahatlamak baş ağrılarını geçirmek için yararlı olmaktadır. Bunun yanında uyku saatlerine dikkat edilmeli, daha sağlıklı bir beslenme koşulu oluşturulmalı, bol su içilerek az su tüketiminin neden olacağı baş ağrılarından kurtulmak gerekmektedir.

Baş Ağrısına Doğal Çözümler Nedir?

Baş ağrılarına doğal çözümler ev ortamında ağrılardan kurtulmayı sağlamaktadır. Baş ağrısı olduğu esnada havluya sarılı buz koymak, ağrıların geçmesine neden olacaktır. Bunun yanında temiz hava almak ve temiz havada yaklaşık yarım saat yürümek de baş ağrısını hafifletecektir. Aynı zamanda yeşil çay ve kahve tüketimi de yine baş ağrısı tedavi yöntemleri arasında öne çıkmaktadır.

Sık sorulan sorular

Baş ağrısı için ilaç kullanımı nasıl olmalı?

İlaç kullanımı gerekli hallerde ağrı kesici olarak tercih edilebilir. Ancak bunun dışında ilaçlar tercih edilmemelidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın