Ana Sayfa - Genel Sağlık - Balık Yağı Nedir, Faydaları Neler?

Balık Yağı Nedir, Faydaları Neler?

Balık yağı faydaları bakımından zengin bileşenlere sahip olması açısından büyük yararlar taşımaktadır. Özellikle çocukların ve gençlerin gelişimi için balık yağı kullanımı ve özellikleri büyük faydalar sağlayarak genel sağlık durumunu iyileştirmektedir.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı tanımı itibariyle ringa, ton ve hamsi gibi balıklardan elde edilen hayvansal bir yağdır. Yağ açısından zengin olan balıkların dokularından elde edilen balık yağının içinde omega 3, D vitamini ve DHA içeriği olduğu için gıda takviyesi olarak kullanımı mümkündür. Balık yağı bazı durumlarda balıkların karaciğerlerinden elde edilen dokulardan da yapılabilmektedir. Balık yağının kalitesini balık cinsleri etkilemektedir. Ancak her durumda vücudun kendi başına üretemediği omega 3 yağının balık yağı ile alınması vücut açısından son derece önemli yararlara sahip olmaktadır.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık yağı faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Omega 3 içerdiği için balık yağı başta kalp sağlığında büyük yararlar göstermektedir. Kalbin korunmasını sağlar ve kalp ritmini korur.
  • Kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır. Damarlarda bulunan kan akışının daha sağlıklı bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Kan inceltici özelliği de damarlardan kanın daha normal seviyelerde geçmesini sağlar ve böylece damar tıkanıklığı gibi durumların önüne geçilmiş olur.
  • Hafızayı güçlendirici özelliği açısından özellikle çocuklar ve gençler için akademik başarıları açısından büyük önem taşımaktadır. İleri yaşta olanlar için de unutkanlık gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.
  • İçeriğinde bulunan omega 3 sağlıklı nöral yollar oluşturur ve böylece depresyon, bipolar bozukluk gibi pek çok rahatsızlık da ortadan kalkmış olur.
  • Çocukların bilişsel gelişimlerinin hızlı bir şekilde olması için büyük katkı sunar, öğrenme kapasitelerinin artmasına etki eder.
  • Yaşlılığa bağlı olarak görülen göz bozukluklarının gecikmesine ve görme bozukluklarının oranlarının düşmesine neden olmaktadır.
  • Şeker hastalarında görülen diyabetin yarattığı tahribatın giderilmesine etki etmektedir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık yağı kullanımı doz ve miktar açısından kişiden kişiye farklılık taşımaktadır. En doğru kullanım için balık yağının prospektüsünde yer alan kullanma talimatlarının takip edilmesi gerekmektedir. Balık yağı kullanmak ilaç yerine geçmez, ek gıda olarak tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Balık yağı her yaş için uygun mu?

Balık yağı her yaş grubunca kullanılacak özellikler içerir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın