Ana Sayfa - Genel Sağlık - Ayakta Görülen Nasır Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Ayakta Görülen Nasır Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Ayak nasırı nasıl geçer sorusu özellikle ayak sağlıklarında nasır olarak adlandırılan rahatsızlıkların görülmesi ardından sıklıkla gündeme gelmektedir. Günlük yaşam kalitesi için çok önemli olan ayak sağlığında en sık görülen rahatsızlıkların başında nasır gelmektedir.

Nasır Nedir?

Nasır rahatsızlığı genelde ayaklardaki kemikli kısımlarda ve ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi sonucunda oluşmaktadır. Ellerde de görülmesine karşılık ayakta çıkan nasır daha yaygın olarak görülmektedir. Olağan görülmesi nedeniyle pek çok kimse tarafından yeteri kadar ciddiye alınmamaktadır ancak nasır günlük yaşam kalitesini etkileyecek bir rahatsızlıktır. Nasır büyümesi ve sertlik kazanması sonucunda acı ve ağrı oluşturur ve gelinen noktada kişinin ayağının üzerine basılmamasına sebebiyet verir. Bu yüzden yeni oluşmaya başlamış nasırlara hemen müdahale edilmelidir ve ayak sağlığına gerekli olan bakımın yapılması gerekir.

Nasıl Niçin Oluşur?

Nasır oluşumu için en büyük etmen ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabıların seçilmesidir. Yüksek topuklu ve ortopedik açıdan da ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi sonucunda nasır oluşmaktadır. Gün boyunca ayakkabıların uzun süreler boyunca ayaklarda kalmaları da nasırın oluşumunu etkilemektedir. Ayakkabıdaki bozukluk nedeniyle ayakkabının belirli parçaları ayağın bazı noktalarına, özellikle hareket ederken güç alınan bölmelerine vurmaktadır ve bu durum ilgili bölgedeki kasların ve derinin aşırı gerginlik kazarak ölü bir deri haline gelmesine neden olmaktadır. Burada biriken aşırı sertlik daha sonra her adım atışta asıl alt deriye zarar verir ve böylece önemli rahatsızlıklar meydana gelir.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır tedavisi için erken müdahale etmek önemlidir. Günlük yaşam kalitesini düşürdüğü ve çok ağrı verici olduğu için nasıra ne kadar erken müdahale edilirse o kadar yararlı olacaktır. İltihaplı ve akıntılı nasır oluşumu durumunda antibiyotik ve cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır. İltihap olmayan nasırlarda ise ponza taşı kullanımı ölü derinin yani nasırın temizlenmesi için yararlı olmaktadır. İltihapsız nasırlarda taş ile birlikte nasırdan kurtulmak mümkündür, aynı zamanda cımbız yardımıyla da ayak tabanından temizlenebilmektedir. İltihaplı nasır tedavisi için ise uzmanlar tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Tedaviler sonrasında ise ayak sağlığına daha fazla önem göstermek gereklidir.

Sık Sorulan Sorular

Ayakta nasır tedavisinde nelere dikkat etmek gerekli?

Nasır ayakta oluştuysa yumuşak tutmak, yani ortopedik ayakkabılar giymek ve çok fazla ayakta durmamak önemlidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın