Ana Sayfa - Hastalıklar - Yeni Diyabet Tedavileri Hayatınızı Kurtarabilir

Yeni Diyabet Tedavileri Hayatınızı Kurtarabilir

Şeker hastası olsun ya da olmasın bazı kişilere yöneltilen suçlamalardan biri de yeterince okumadıkları, dolayısıyla ücretsiz, anlaşılması kolay ve potansiyel olarak hayatlarını kurtarabilecek bilgilere ulaşamadıkları gerçeğidir.

Diyabet Tedavisinde Yeni Gelişmeler

Diyabet bilgisine internetten veya kitapçıdan ulaşmak artık çok kolay, bu nedenle çoğu insan artık bu bahaneyi kullanma yetkisine sahip değil. Diyabet sağlığınız çok önemlidir ve bu konuda en son bilgileri bulmak sizin için de önemli olmalıdır.

Peki diyabet nedir ve sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz? Diyabet, vücutlarının yeterince insülin üretmediği veya insüline yanıtlarının azaldığı, insanlar tarafından geliştirilen tıbbi bir durumdur. Sonuç, daha sonra yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmalarıdır. Şekerin düzgün şekilde işlenmesi için insüline ihtiyaç duyulduğundan, vücudun daha yüksek seviyelerde şeker veya kan şekerini verememesi, başka olumsuz sağlık sorunları yaratır.

Diyabetiniz varsa, bununla ilgili hemen bir şeyler yapabilirsiniz, bu diyabetinizi kontrol etmenize ve hatta iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Evet! Bunu doğru okudunuz. Geleneksel olmayan tıptaki yeni gelişmeler diyabet sağlığını daha az tehdit edici hale getiriyor ve hatta bazı hastalar tedavi edildiğini iddia ediyor.

Diyabet İçin Nasıl Mücadele Etmeli?

Öncelikle daha sağlıklı bir yaşama götürecek akıllıca seçimler yapmaya başlayabilirsiniz. Artık glisemik (kan şekeri) seviyelerini iyileştirmek ve komplikasyonları en aza indirmek için diyet ve egzersizi kullanabilirsiniz. Ancak tedavilere girmeden önce, bugün çok yaygın olan iki temel diyabet türüne bakalım.

Tip I diyabet, hastanın çok az insülin ürettiği ve yaşamı sürdürmek için ilave insülin verilmesi gereken bir diyabet türüdür. Bu tip diyabet için insülin tedavisi enjeksiyonla verilir. Evet, bu bir enjeksiyon olmalı ve ağızdan alınamaz. Bunun nedeni, insülinin ihtiyaç duyulan yere kan dolaşımınıza ulaşmadan önce midenizde yok edilmesidir.

Vücudunuzun bu insülinin etkilerine alışması biraz zaman alacak ve bu ayarı hızlı bir şekilde yaparsanız diyabet sağlığınız çok daha iyi olacaktır. Bu adaptasyon öncelikle vücudunuzun insüline genel reaksiyonunda rol oynayabilecek yiyecekler, kalori seviyeleri vb. İle ilgilidir.

Tip II diyabet ise kişinin kan şekeri seviyesinin normalden yüksek olduğu ancak hemen yaşamı tehdit etmediği anlamına gelir. Bu kişi insülin olmadan hayatta kalabilir. Kan şekeri seviyenize bağlı olarak, muhtemelen herhangi bir ilaç kullanmadan da aynı seviyeyi düşürebileceksiniz. Elbette çok açık bir yöntem, kilonuz bir sorunsa, diyet ve egzersiz yoluyla kilonuzu düşürmektir. Hangi biçimde olursa olsun orta düzeyde egzersiz, sizin için işinizi görecektir.

Kan şekeri seviyenizi düşük tutmakta başarılıysanız, ilaçlardan tamamen kaçınabilirsiniz ve bu iyi bir şeydir. Peki ya diyabet sağlık tedavileri? İyi! İşte daha önce bahsettiğimiz bazı tedaviler, ancak belki onları böyle görmediniz:

  • Yaparsan sigarayı bırak. Sigara içmek şüphesiz diyabetik durumunuzu kötüleştirebilir.
  • Düzenli aralıklarla yiyin ve ayrıca diyetinizin lif bakımından yüksek olmasını sağlayın. Çözünür ve çözünmez lifte olmak üzere iki tür lif olduğunu unutmayın. Birincisi kan damarlarınız ve diğeri bağırsak yolunuz için iyidir.
  • Orta düzeyde egzersiz yapın. Asla geç olmadığı için şimdi başlayın.
  • İnsülin seviyenizi ölçün ve test edin. Bunu elbette tıp uzmanınıza danışarak yapın.
  • Son olarak, kendinizi eğitmeye devam edin. Aklınızı yeni fikirlere açık tutun.

Şu anki durumunuz ne olursa olsun, nokta burada. Bugün diyabet sağlık sorunlarınız ile ilgili olarak yıllarca yankı uyandıracak bazı kararlar verebilirsiniz. Buradaki fikir sadece hayatınıza fazladan yıllar değil, sağlıklı yıllar eklemek. Hastalık hakkında bilgi edinmeye devam edin, uzmanlığınız gelecek yıllarınıza daha fazla sağlık katacaktır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın