Üzüm çekirdeği: Nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Nasıl yenmeli?

Üzüm çekirdeği: Nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Nasıl yenmeli?

Ülkemiz üzüm türleri yönünden dünyanın en şanslı ülkelerinden bir tanesi. Ülkemize ve insanımıza has pekmez yapımı ilk kez üzümle başlamıştır. Anadolumuzun üzüm pekmezi yapılmayan yeri neredeyse yoktur. Tarihte ilk sirke yapımı da üzümün işlenmesiyle başlamıştır. Neredeyse tarih kadar eski olan sirke, üzümden yapılmış olup belki de bilinen ilk ev ilacıdır. Bugün bile evlerimizde ateş düşürücü olarak ilk aklımıza gelen madde elimizin altında bulunan sirkedir. Sirkenin ilk yapımı üzüm şarabının ilk yapımı sırasında fermantasyon durdurulmasının gecikmesi sebebiyle tesadüfen keşfedilse de üzüm, çekirdek, kabuk ve yaprak gibi yan ürünlerinin sağlık üzerindeki etkisi tesadüf değildir. Üzüm yerken birçoğumuz üzümün çekirdeklerini çıkartarak yediğimiz gibi kalın kabuklu üzümlerin de kabuklarını yemeyiz. Aslında üzümün en faydalı kısımlarının çekirdeğinde ve kabuğunda olduğunu öğrenince, çekirdek ve kabuklarını tüketmeyi birinci önceliğimiz yaparız.

Üzümün faydalarını saymaya başlamadan önce üzüm tüketirken; siyah üzümü tercih etmek ve üzüm yerken çekirdeklerini çıkartmayıp, o kıymetli tohumları muhakkak ağızda kırarak yutmak ve üzümü muhakkak kabuklarıyla beraber tüketmek dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Üzüm Pekmezi neye iyi gelir?

Bazı kaynaklarda Orta Asya’da yaşayan topluluklar arasında pekmezin var olduğuna dair bilgiler bulunmakta olduğundan pekmeze milli yiyeceğimiz de diyebiliriz. Anadolumuzun her bölgesinde yapılan ve zevkle tüketilen pekmez Türkler tarafından Balkanlarda tanıtılmış, oradan da Avrupa’ya yayılmıştır. Üzüm pekmezi zayıf çocuklarda; iştah açmaya, kansızlığa, demir eksikliğine, kronik yorgunluğa, enerji deposu olarak, vücudun mineral eksikliğinde, aşırı üşümelerde kullanılmaktadır. Üzümün kendi bileşenlerinde yüksek oranda şeker bulunduğundan kilo alma riskiniz olabilir.

Üzüm Yaprağı neye iyi gelir?

Üzüm yapraklarından elde edilen salamura yaprak ile yapmış olduğumuz gerek zeytinyağlı gerekse de etli dolmayı sevmeyenimiz var mıdır acaba? Bu lezzetli Türk yemeklerini yerken kullandığımız asma yapraklarının, hastalıkların tedavisinde kullanılmış olabileceği eminizki aklınıza gelmemiştir. Bizim sofralarımızın baş tacı üzüm (asma) yaprağı, bazı coğrafyalarda, dikkat eksikliğinde, hiperaktivite bozukluğu için, kronik yorgunluk sendromunda, ishalde, yoğun adet kanamalarında ve pamukçukta sağlık amaçlı kullanılmaktadır. Yapılan bir bilimsel araştırmada, üzüm yaprağı ekstresinin altı haftada özellikle bacaklardaki ödemi boşalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca haricen kullanıldığında üzüm yapraklarının cilt üzerinde oldukça güçlü sıkılaştırma etkisi vardır.

Üzüm Çekirdeği neye iyi gelir?

Üzüm çekirdeği, kalp damar rahatsızlıkları için müthiş bir üründür. Üzüm çekirdeği damarlarımızın iç duvarlarını güçlendirerek kalp ve damar sağlığımız için çalışmaktadır. Varis başta olmak üzere; hemeroitte (basur), damar sertleşmesinde, hipertansiyonda, periferik damar hastalığında, yaralanma ile ilişkili ödemlerde, damarlarda balonlaşma veya kalp krizi önlemede kullanılmaktadır.

Ayrıca üzüm çekirdeği, şeker hastalarındaki diyabet nöröpati ve retinopati durumlarında, yaraların iyileşmesinde, diş çürümelerinde başarıyla kullanılmaktadır. Üzüm çekirdeği, kansere karşı koruyucu, yaşa bağlı sarı nokta hastalığında, gece görüş bozukluklarında, karaciğer sirozunda, saman nezlesi durumlarında ve cildimizdeki kollajen kayıplarının önlenmesinde kullanılır.

Yapılan bilimsel bir çalışmada üzüm çekirdeği ekstresinin; kardiyovasküler hastalıklarda hastalığa karşı oldukça etkili sonuçlarının olduğu, hipertansiyon hastaları üzerinde yapılan deneylerde ise kan basıncını düzenlediği gözlenmiştir.

Ön araştırmalarda, üzüm çekirdeği ekstresi bileşimindeki proantosiyanidinler sayesinde gece görüş yeteneğini arttırdığı bilinmektedir. Proantosiyanidinler, meyvelerde kırmızı renk üretmek görevini üslenmişlerdir. Bu maddeyi bolca içeren kırmızı üzüm çeşitleri beyaz üzüm çeşitlerine göre çok daha fazla antioksidan içermektedirler.

Şaraplar üzerinde yapılan bir araştırmada kırmızı şarabın beyaz şaraba göre 10 kat daha fazla flavonoidler içerdiği tespit edilmiştir. Bu yüzdendirki piyasada satılan üzüm çekirdekleri kırmızı üzümlerin çekirdekleridir. Kırmızı üzümde daha fazla bulunan flavonoidler, antioksidan, damar genişletici, anti-lipoperoxidant aktivite ve kalp hastalığı riskini önleyebilecek özelliklere sahiptir. Yapılan araştırma aynı zamanda, kırmızı üzümün, bileşenindeki kateşinler sayesinde allerjen rahatsızlıkların önüne geçeceği düşünülmektedir.

Üzüm çekirdeği kansere iyi gelir mi?

Üzüm çekirdeği ekstresinin bir diğer özelliği de DNA yapısını koruyucu olmasıdır. Kansere neden olan serbest radikalleri avladığı gibi kemoterapi hastalarında ilacın yan etkilerini azaltmaktadır.

Fareler üzerinde yapılan başka bir deney sonucunda; mide adenokarsinomu, meme kanseri, akciğer kanseri ve prostat kanserinde, kanserli hücrelerin büyümesini durdurduğu gibi ilerleyen süreçte bu hücreleri öldürdüğü gözlenmiştir.

Üzüm çekirdeği cilde iyi gelir mi?

Özellikle soğuk sıkım üzüm çekirdeği E-V vitaminleri bakımından çok zengin ve güçlü bir anti-oksidan olduğundan cildimiz için bulunmaz bir nimettir. Birçok pahalı kremin beceremediği işleri kolayca yapabileceğinden emin olabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağını dahilen de tüketebilirsiniz. Sağlıklı beslenen her insanın günde bir kez salata yediğini düşünürsek, salatalarımıza zeytinyağı ile karıştırılmış üzüm çekirdeği yağını ilave ederek tüketmek, yukarıda saydığımız birçok sağlık sorununa karşı koruyucu kalkana sahip olabilmek demektir.

Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği ekstresi nasıl kullanılır?

Eksrakt kullanımı için; özellikle ekstrelerde, üzümün kabuk ve çekirdeği de ekstre içerisinde bulunduğundan, etken madde miktarının; üzümden elde edilmiş diğer ürünlere göre daha fazla olmasından ötürü, kullanım olarak ilk tavsiyemiz üzüm ekstresi olacaktır. Bir bardak suya 15 damla üzüm çekirdeği ekstresi katıp günde iki kez içebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Soğuk sıkım yağ kullanımı; salatalarınızda veya çiğ tüketimde, soslarınızda pişirmeden kullanabileceğiniz gibi, sabahleyin aç karnına bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağını içerek tüketebilirsiniz. İçeriğindeki etken maddeleri; diğer yöntemlerle elde edilen üzüm çekirdeği yağlarından daha fazla olması sebebiyle soğuk sıkım yağ tercih etmenizi öneririz.

Üzüm çekirdeği tohumu nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdekleri öğütülüp sabah aç karnına bir tatlı kaşığı tüketilir.

Üzüm çekirdeği tentürü nasıl kullanılır?

Üzüm tentürü çekirdeği kullanımı; 60 gram üzüm çekirdeği, 125 ml alkol, 125 ml su içerisinde 20 gün süre ile kapalı ve ışık almayan bir alanda, her gün çalkalanmak suretiyle bekletilir. Süre sonunda bir bardak suya 25 damla damlatılarak günde iki kez içilir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.