Tırnak kürü nasıl yapılır? Uzun tırnak bakımı

Tırnak kürü nasıl yapılır? Uzun tırnak bakımı

Yapılan çeşitli araştırmalarda da sabit olduğu gibi tırnaklarımız günlük olarak 0.1 mm kadar uzamaktadır. Bununla birlikte çeşitli faktörlere göre de tırnakların sağlıklı ya da sağlıksız oldukları sonucu çıkarılabilir. Çoğunlukla tırnak uzamamasının sebepleri arasında ise B7 eksikliği dile getirilir. Kadınlarda sıklıkla görülen B7 eksikliğinin haricinde stres ve depresyon halleri de sağlıklı tırnak uzamasının önündeki en büyük engeldir. Tırnak mantarı veya tırnakta ortaya çıkan sedef rahatsızlıklarının yanı sıra, dengesiz beslenme sorunları da tırnakların büyümesini geciktirmektedir. Özellikle daha şık bir bakımla etkileyici görünecek tırnaklara sahip olmak için farklı yollar değerlendirilebilir.

Sağlıklı Tırnak Kürleri

Çeşitli gerekçelerle tırnakların düzenli bir şekilde uzamaması ya da uzamış olmasına karşın çok dayanıksız olmasından ötürü kürlerin kullanımı söz konusudur. Kürlerin nasıl yapıldığı ve kullanıldığı bilgisinin alınmasıyla sizlerde ev ortamında uygulayabilirsiniz. Çokça yaygın olan hızlı tırnak uzatma kürlerinde farklı ürünlerin kullanımı vardır. Ancak çoğunlukla her evde bulunması muhtemel ürünlerle kürler oluşturulur.

Limonlu Yağ Tırnak Kürü

Maliyetinin düşük olmasıyla birlikte her zaman için uygulanabilecek uzun tırnak küründe 1 adet limon ve yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı kullanılır. Bir kap içine limon sıkıldıktan sonra zeytinyağı ilavesi yapılır. Sonrasında karışımla birlikte tırnak bölümlerine sürülür. Haftada 2 kez olmak üzere 1 ay boyunca 8 kere uygulanmasıyla tırnakların daha hızlı bir şekilde uzayacağını göreceksiniz. Ayrıca tırnaklardaki sararmaların yok edilmesi ve daha sert bir yapıya sahip olması da elde ediliyor.

Sağlıklı Tırnaklar Nasıl Elde Edilir?

Kürler sayesinde kazanılan tırnakların sonraki dönemde korunması da bir hayli önemlidir. Bunun için birtakım püf noktalar bulunurken hassas kullanımlar sonucunda problem yaşanmamasına özen gösterilmelidir. Kullanılan sabunların sert olmaması gerekir. Ayrıca günlük kullanılan havlular yumuşak olmalıdır. Tırnakların herhangi bir işlem için kullanımı da yıpranmasına neden olur. Kapak açma da dahil olmak üzere çok zorlayıcı işlemlerde tırnakların kullanımından kaçınılmalıdır. Buna bağlı olarak devamlı nemlendirilmesi de daha kalıcı ve dayanıklı hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca aseton gibi kimyasalların kullanımı sonucunda da tırnakların aşınması söz konusudur. Bu tip durumlarda da mümkün olduğunca kaçınılması gerekir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.