Sürekli hapşırmak nedir? Neden olur?

Sürekli hapşırmak nedir? Neden olur?

İnsanların çeşitli toz ya da alerjen maddelere maruz kalmasının ya da birtakım üst solunum yolu rahatsızlıkları nedeniyle oluşan durumlardır hapşırıklar. Hapşırığın en temelde oluşumu göz, karın, diyafram, gırtlak, çene ve söz konusu birçok kasın ani, hızlı, sesli bir soluk verme tepkisini ifade etmektedir. Hapşırma sırasında değişik sesler çıkarılmasının nedeni ise insan burnundan çıkan nefesin çok hızlı bir şekilde çıkmasından kaynaklanmakta ve çıkan havanın hızı saatte 160 km hıza ulaşabilmektedir.

Sürekli hapşırmak nasıl geçer?

 • Hapşırıktan kurtulmak için başvurulacak olan yollardan ilkini hapşırığa neden olan birtakım baharatların ortadan kaldırılmasıyla elde edilmektedir. (karabiber, tarçın vb.)
 • Hapşırık alerjen maddelerden kaynaklanıyorsa hapşırığa neden olan alerjen maddelerin ortadan kaldırılmasıyla hapşırıktan kurtulmayı sağlamaktadır.
 • Hapşırık baharat ya da alerjen maddelerden kaynaklanıyorsa söz konusu etkenlerin tespit edilmesi için uzmanlara danışılması gerekmektedir. Uzmanın tespitleri doğrultusunda da uygulayacağı tedavi yöntemi takip edilmektedir.
 • Hapşırık aynı zamanda üst solunum yolları hastalıklarının bir tür belirleyicisi olması nedeniyle hastalıkların tedavisine ilişkin önlemler alınması gerekmektedir.

Sürekli hapşırma neden olur?

Sürekli olarak hapşırmak genel olarak alerjik nedenler doğrultusunda olmaktadır. Alerjik nedenler doğrultusunda hapşırmanın görülmesi beraberinde burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi durumları da beraberinde getirmektedir. Kimi zamanda enfeksiyona bağlı olarak görülen enfeksiyonlar nedeniyle de sürekli olarak hapşırma görülebilmektedir. Sadece söz konusu nedenler doğrultusunda değil çok çeşitli etkenlere bağlı da oluşabilmektedir. Hapşırmak kalp basıncını rahatlattığı gibi çok farklı noktaların da habercisi olabilmektedir. Kalp kapakçığı ya da damarların hasar almasına neden olabilmektedir.

 • Burundaki kıllara bulaşmış olan cisimler
 • Yabancı cisimlerin atılması
 • Kişilerin gerçekleştirdikleri fiziksel aktiviteler
 • Doğal yollarla vücuttan atılamayan havanın atılması
 • Güneş ışınları
 • Nadir de olsa genetik yatkınlık nedeniyle
 • Toz ve polenler
 • Burundaki iltihabın atılması gibi nedenler doğrultusunda gerçekleşmektedir.

Sürekli olarak hapşırmak pek çok insan için korkutucu olarak görülse de aslında alerji ve benzeri rahatsızlıklar başta olmak üzere insan hayatında sıklıkla karşılaşılan durumu ifade etmektedir. Sıklıkla hapşıran kişilerde ilk tedavi yöntemlerinin başında ise burnu temizlemek yer almaktadır.

Hapşırık ile ilgili bu makalelerimize göz atabilirsiniz:

Arka arkaya hapşırma nasıl durdurulabilir?

Hapşırıkla burundan kan gelmesi

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.