Stevia otu nasıl kullanılır? Stevia otu faydaları

Stevia otu nasıl kullanılır? Stevia otu faydaları

Stevia otu işlenmiş şekere göre neredeyse 300 kat daha tatlı bir damak tadı oluşturan bir ürün olarak birçok üründe doğal şekilde kullanılan tatlandırıcı maddelerden birini oluşturuyor. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere stevia otu (şeker otu) tatlandırıcı olarak her yaştan insan için güvenli ve kabul edilebilir bir bitki oluşturuyor. Ürün her yaşta insan için günlük 4 miligram olarak kullanılabiliyor. Ancak diyet listeleri yapılırken dahi şekerden vazgeçemeyen kişiler için kullanılabilecek stevia otu hakkında mutlaka uzmanlara danışılması gerekiyor.

Stevia Otu Nerelerde Kullanılabilir?

Diyet programları hazırlarken özellikle hamur işlerinden ve tatlılardan kaçınmak istemeyen kişiler için stevia otu pasta, kek ve tatlılar içerisinde doğal bir tatlandırma için kullanılabilir.

Diyet programlarını gerçekleştirdiğiniz dönemlerde kilo almanıza neden olmayacak şekilde tatlı krizlerini bastırmak için stevia otu tercih edilebilir. Çünkü bu ürün hem şeker içeriğine sahip olmamak ile birlikte hem de kalorisi çok düşük bir üründür. Yani diyet programlarında tatlı tüketiminden vazgeçmeden dengelenmiş bir diyet parçası olarak stevia otu ile hazırlanmış gıdalar tercih edilebilir.

Şeker Hastaları İçin Stevia Otu

Şeker hastaları için doktorlar tarafından önerilen en önemli noktalardan birisi çay ve kahve içersinde sentetik şeker kullanılmamasıdır. Genellikle piyasada bulunan kimyasal tatlandırıcılar ise sağlıklı bir kullanım oluşturmadığı için tercih edilmemektedir. Bu kapsamda uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sayesinde stevia otu, insülin seviyelerinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmadan şeker yerine kullanılabiliyor.

Stevia otu şeker hastaları için olumlu olduğu kadar pankreas kanseri rahatsızlığı yaşayanlar ve ailesinde geçmişi olanlar için önemli bir bitki oluşturuyor. Kaemprefol gibi sterol ve antioksidan bir bileşik içerdiği için pankreas kanseri riskinde %23 azalma imkanı sağlıyor.

Yüksek Tansiyonun Düşmesine Katkı Sağlıyor

Uzun yıllar öncesinde yapılan bir çalışma sayesinde stevia otunun potansiyel olarak kan basıncını düşürdüğü ve kalp atışlarını düzenlediği, bu sayede de yüksek tansiyon rahatsızlıklarını engellediği belirlenmiştir.

Ayrıca stevia otu çocuklar için sağlıklı tatlılar sağlarken, çocuklarda görülen rotavirüs ishali için doğal bir çözüm oluşturuyor. İlerlemiş akciğer kanseri yaralanmalarında iyileştirme etkisi gösterirken, karaciğer yağlanmasını önlüyor ve böbreklerde sağlıklı çalışma imkanı oluşturuyor.

Farklı bir yöntem olarak stevia otu bir su bardağı kaynamış su içerisine 1 yemek kaşığı ilave edilerek daha sonrasında çözülebilir ve istenilen tüm gıdalar içerisinde kullanılabilir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.