Şakayık Bitkisi – Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Şakayık Bitkisi – Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Şakayık Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Ayı gülü, eşşek gülü ve bocur olarak da bilinen şakayık bitkisi tıbbi olarak büyük bir öneme sahiptir. Halk tababetinde bitkinin yeraltındaki yumruları; safralı sinir hastalıklarında, rahim hastalıklarında, kolikte, epilepsi ve histeride kullanılmıştır.

Kurutulmuş çiçekler ishale karşı kullanılır. Tohumlar müshildir ve kusturucu özelliğe sahiptir. Şakayık bitkisinin tüm türleri; kusma tedavisi, kolera ve tüberküloz için kullanılır. Ayrıca şakayık göz hastalıklarında da kullanılmaktadır.

Çin halk tababetinde şakayık olukça yaygın olarak kullanılmakta ve özellikle egzama için sıklıkla tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalarda şakayık; radikal süpürücü aktivite göstermiş antioksidan kapasitesi tespit edilmiş bir bitkidir. Bu sebepten dolayı kanserde ve kardiyovasküler hastalıklarda yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Özellikle kolon kanserinde oldukça başarılı sonuçlar alınması, ileride şakayık bitkisinin kanser hastaları için umut olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca fareler üzerinde yapılan denemelerde şakayık bitkisinin DNA bozulmalarını engellediği gözlemlenmiştir.

Kemoterapi tedavisi alan kanser hastalarında, tedavinin en belirgin yan etkisi olan mide bulantısı ve kusmada bitkinin kendisi oldukça olumlu sonuçlar verip, kusma ve ishali kesmektedir. Tüm bu çalışmalar ilerledikçe ve bitki hakkında daha derin bulgulara ulaşıldığında insanlık için büyük dert olan kanser hastalığına karşı en çok umut veren şifalı bitkilerin başında gelmektedir.

Şakayık Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Şakayık tozu nasıl kullanılır?

Toz olarak kullanım için; öğütülerek toz haline getirilmiş şakayık bitkisinden günde bir kez bir tatlı kaşığı alınıp, üzerine bol su içilerek kullanılır.

Şakayık macunu nasıl yapılır?

Macun yapımı için; 250 gram öğütülerek toz haline getirilmiş şakayık bitkisi tozu, iki kilogram bal ya da pekmez karışımıyla birlikte karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Elde edilen macundan günde iki kez bir tatlı kaşığı yutulur.

Şakayık ekstraktı nasıl yapılır?

Ekstrakt kullanımı için; aktarlarda hazır olarak bulunan şakayık bitkisi ekstresinden; bir su bardağı suya 15 damla damlatılıp günde iki kere içilir.

Şakayık tentürü nasıl hazırlanır?

Tentür hazırlamak için; 100 gram ufalanmış bitki; 200 ml alkol ve 200 ml su ile karıştırılıp; ağzı kapalı olarak ve koyu renkli cam bir şişede 20 gün karanlık ve serin bir ortamda bekletilip her gün çalkalamak suretiyle kullanıma hazır hale getirilir. Elde edilen şakayık bitkisi tentürden bir bardak su içerisinde 30 damla damlatılarak günde iki kez içilir.

Şakayık Bitkisi Yan Etkileri

Şakayık bitkisinin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.