Propolis – Nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Propolis – Nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Bağışıklık sistemini güçlendiren Propolis nedir ve faydaları nelerdir? Propolis nasıl kullanılır? Ne işe yarar? İbrahim Saraçoğlu öneriyor!

Propolis Nedir?

Arılar propolisi kovan duvarlarında, delik ve çatlakların kapatılmasında, peteklerin onarılmasında ve birbirlerine yapıştırılmasında, savunmayı kolaylaştırmak ve kovan girişini daraltmak amacıyla kullanılır. Ayrıca propolis kovan içerisine giren ve ölen yabancı arıların üzerini mumyalamakta kullanılır. Propolisin kuvvetli dezenfektan etkisi bulunmakta ve bu etki kovan ile petek gözlerinin dezenfeksiyonunu sağlamaktadır. Propolisin zararlı mikroorganizmalara karşı olan etkisiyle, çok eski çağlardan günümüze kadar kullanılmış, üstün farmakolojik özellikleri nedeniyle günümüzde de yoğun bir biçimde kullanılmaktadır.

Propolis Nasıl Elde Edilir?

Propolis arılar tarafından bitkilerden toplanan, yapışkan ve 15 derecede sert ve kırılgan, 30 derecede yumuşak ve bükülebilir, kaynağına göre siyahtan sarıya kadar değişebilen renkte olan bir maddedir. Ham propolisin yapısında, kaynağına göre değişmekle birlikte;

  • %50-55 reçine ve balsam,
  • %20-35 bitki kaynaklı mumlar,
  • %10-15 eterik ve esansiyel yağlar,
  • %2-5 polen ve az miktarda organik ve inorganik bileşikler bulunmaktadır.

Propolis; antimikrobial, antifungal, antivirus, anti-inflamatuar ve anestezik etkiler yanında pek çok yararlı biyolojik aktivitenin gerçekleşmesine de neden olur. Bu nedenle propolis binler yıldır, apiterapide, bio kozmetikte, sağlıklı beslenme gibi pek çok amaç için kullanılmaktadır.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Kanser ve uzun süreli kronik rahatsızlıklara karşı yoğun içerikli propolis tentürü hazırlama ve tüketimi için 280 ml etil alkol – 120 ml su karışımının içerisine, 100 gram ham propolis ilave edilerek karanlık ve serin bir yerde, en az yirmi gün bekletildikten sonra elde edilen bu karışımdan, günde üç kere 6-7 damla herhangi bir sıvı içeceğe ilave edilerek kullanılır.

Koruyucu ve basit rahatsızlıklara karşı propolis tentürü hazırlama ve tüketimi için 140 ml etil alkol – 60 ml su karışımının içerisine 30-35 gram ham propolis ilave edilerek karanlık ve serin bir ortamda, en az iki hafta bekletildikten sonra elde edilen bu karışımdan, günde üç kez 5-6 damla herhangi bir sıvı içerisine eklenerek tüketilebilir.

Ağız ve diş sağlığı içi propolis tüketimi ise yukarıda tarifini bulabileceğiniz propolis tentürünü, evinizde kullanmakta olduğunuz ağız çalkalama suyuna %10 oranında ekleyerek tüketebileceğiniz gibi, evinizdeki içme suyuna %15 oranında propolis tentürü ilave ederek elde edilen bu karışımı ağız çalkalama suyu olarak da kullanabilirsiniz.

Propolis merhemi nasıl hazırlanır? Haricen kullanım için; herhangi bir doğal krem ya da bitkisel vazelin içerisine yukarıda tarifini verdiğimiz propolis tentüründen %5 oranında karıştırıp günde 3-4 kez kullanabilirsiniz.

Bilgilendirme: Propolis tentürünü herhangi bir sıvı içerisine kattığınızda karışımın sütsü bir görünüm alması normaldir, sağlıklı bir şekilde tüketilebilir.

Propolis Ne İşe Yarar? Propolis Kullanım Alanları

Propolis kanser tedavisinde nasıl kullanılır?

Dünya Kanser Araştırma Fonu 2017 raporuna göre bütün insanların işlenmiş şarküteri ürünlerini satın almayı acilen durdurmaları ve bütün ömürleri boyunca bu tür yiyeceklerden kaçınmaları gerektiğini belirtmiştir. Propolis tüketimi bu işlenmiş gıdaların vücuda vermiş zararları engellemek ve önlemek için oldukça önemlidir. Peki bu işlenmiş gıdalar başta kanser olmak üzere vücudumuza nasıl zarar verir?

Sodyum Nitrit: Rapora göre bu ürünler insan tüketimi için son derece tehlikeli. Çünkü şarküteri ürünlerinin ve hazır gıdaların içinde bulunan sodyum nitrit isimli kimyasal katkı maddesinin; kolorektal kanser, meme kanseri, prostat kanseri, lösemi, beyin tümörü, pankreas kanseri gibi kanser türlerinin riskini arttırdığına dair tartışmalar devam etmektedir. Peki, sanayi devi olan birçok firma bu kadar zararlı bir katkı maddesini neden ısrarla kullanıyor? Ürünlerinin daha albenili, daha kırmızımsı, daha canlı görünmesi için. İçeriğinde et haricinde birçok dolgu maddesi içeren bu ürünlerin ana maddesi etin, doğal kırmızımsı rengine bürünmeleri, daha fazla etsi durmaları, raflarda daha uzun süre albenilerini kaybetmemeleri ve fermante et ürünlerinde fermantasyon sürelerini kısaltmaları için maalesef halen kullanılmakta ve kullanılmaya da devam edilecektir.

Eğer saymaya kalkarsak bir çok kimyasal katkı maddesinin zararları saymakla bitmez. Yukarıda bahsettiğimiz sodyum nitrit yapay katkı maddelerinden sadece biri olup, endüstriyel gıda sanayinde, tartışılan yüzlerce kimyasal katkı maddesi halen kullanılmaktadır. Birçok uzman düşüncesine göre yukarıda bahsettiğimiz maddenin immün yani bağışıklık sistem üzerinde olumsuz etkilerinin bulunması ve bağışıklık sisteminin çökertmesi üzerine kanser vakalarının artması propolisi çok önemli kılıyor.

Propolis immün sistemi ayakta kılabilen en önemli doğal üründür.

Günümüz şartlarında, özellikle çocuklarımıza söz geçirmenin çok zor oluyorsa ya da çocuklarımızı kıramayıp sağlıksız gıdalara yönelmelerini engelleyemiyorsak, en azından çocuklarımızı korumak adına, özellikle ailesinde kanser hastalığı olanların muhakkak propolis kullanmalarını tavsiye etmekteyiz.

Propolis; kafeik asit fenetil esterleri sayesinde serbest radikal süpürücü özellikleriyle birçok kanser türüne karşı yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Lösemi, akciğer ve prostat kanserinde en önemli özelliklerinden biri, tümör hücreleri üzerindeki öldürücü etkisidir. Bu sonuçlar göstermiştir ki propolis; doğal ve çok güçlü bir antioksidan kaynağı olarak kabul edilebilir.

Propolis AIDS (HIV) tedavisinde nasıl kullanılır?

HIV bulaşmış hücreler, kendi protein sentezlerini yapamadıklarından çoğalamamakta, bağışıklık sistemindeki görevlerini yerine getirememektedirler. HIV virüsü bulaşmış olan hücre, çevresindeki sağlıklı hücreleri yapıştırarak büyük bir hücre yığını oluşmasını sağlar ve bu sebepten dolayı lenfositlerin tükenmesine neden olur ve bağışıklık sistemi çöker. Bağışıklık sistemi çökmüş kişi başka enfeksiyon ya da hastalıklar yüzünden yaşama veda eder. Bu çok tehlikeli hastalığı engelleyebilmek adına iki yüzden fazla şifalı bitki araştırılmış ve bağışıklığı desteklemesi anlamında propolis ve zerdeçal en fazla dikkat çeken iki doğal ürün olmuştur. Bu konudaki çalışmalar hızla devam etmekte olup, bu ürünler ciddi birer destekleyici olarak kabul edilmektedir.

Propolis antiviral ve antibakteriyel olarak nasıl kullanılır?

Arıların ürettiği doğal bir ürün olan etanolik propolis özünün içeriğindeki değişken aktif maddeler sayesinde, bakterisid özelliği tespit edilmiştir. Propolisin tam bakterisid etkisi gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı pozitif etkisi kanıtlanmıştır.

Propolis; bileşimindeki bazı sinnamik ve flavonoid bileşenleri sayesinde antimikrobiyal etki gösterdiğinden antibiyotikler ile beraber kullanıldığında tedaviye sinerjistik katkısı bulunabilir. Farklı bir çok bölgeden alınan propolis örneklerinin özelliklerinin incelenmesi sonucunda antibakteriyel özellikleri, mantara karşı antifungal ve Avian influenza virüsüne karşı antiviral faaliyetleri tespit edilmiştir.

Değişik bölgelerden toplanan her propolis numunesi ayrı ayrı test edilmiş olup, propolislerin tamamının antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Her bölgeden ayrı toplanan farklı propolislerin kimyasal maddeler açısından farklı çeşitliliğe sahip olmalarına rağmen aynı etkileri gösterdiği tespit edilmiştir. Örneğin; ılıman bölgelerden toplanan propolis numunelerinin yukarıda belirtilen özelliklerini flavonoidler ve fenolik asit esterlerine borçlu olduğu bilinmektedir. Tropikal bölgelerden toplanan numunelerin, flavonoidler ve fenolik asit esterlerin miktarı birbirine yakın olmasa da, propolisler aynı etkiyi göstermektedir. Bu özellikler, içeriğindeki çok güçlü antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özelliğe sahip bileşenleri sayesinde propolisi farmakolojik değer olarak kabul ettirmiştir.

Dahilen kullanımda propolis; soğuk algınlığı, domuz gribi tedavisi ve bağışıklığın güçlendirilmesi, verem, antibakteriyel ve antifungal enfeksiyonlara karşı, nazofarenks kanseri için kullanılır.

Propolis; mide bağırsak tedavisinde, peptik ülser hastalığına sebep olan ve sağlıksız şartlarda hazırlanmış gıdalarda bulunan Helicobacter pylori enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda da etkilidir. Aynı zamanda bir antiinflamatuar ajan olarak kullanılır.

Topikal propolis, immün sistem güçlendirici, ağız gargarası olarak iyi bir ağız ve diş sağlığı ajanı, yara temizleyici olarak, genital herpes tedavisi için kullanılmaktadır. Propolisin bu denli faydası; pinocembrin, galangin, pinobanksin ve pinobanksin-3-asetat gibi flavonoidler içermesinden kaynaklanmaktadır. Pinocembrim ve galagin içeren bileşimi sayesinde antimikrobiyal aktivite gösterir.

Diş çürüklerine neden olan mikroorganizmaları engelleyerek diş çürümelerini engeller. Propolis ayrıca ağızda bulunan bakterileri yok ederek periodontal diş eti hastalıklarını engeller.

Propolis uçuk tedavisinde nasıl kullanılır?

Uçuğa karşı etkinliği kanıtlanmış olan propolis, bizzat doktorlarımız tarafından tavsiye edilip, kişilerin durumları takip edildiğinde bu etkinliği tespit edildiği gibi, ürünü kendimiz denediğimizde de uçuğun ilk başladığı dönemde kullanılması durumunda bir – iki gün içerisinde olumlu netice alınmıştır. Propolis ülkemizde henüz yaygın olarak genital uçuklarda kullanılmıyor olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nde destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Propolis karaciğer kanseri ve emzimleri

Propolis, kanıtlanmış bir karaciğer toksinleri arındırıcı ve onarıcı olarak kabul görmüştür. Araştırmalar, içeriğindeki quinic asit türevleri nedeniyle propolisin güçlü bir karaciğer koruyucusu ve onarıcısı olarak kabul görmesine sebep olmuştur. Ayrıca propolisin toksik karaciğer hücrelerinin iyileşmesine katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar da propolisin; ayrıca kan basıncı ve kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Propolis cilt için nasıl kullanılır? Propolis cilt bakım kremi

Yukarıda makalemizin başında tentür olarak verdiğimiz propolis cilt bakım kreminin faydalarını sıralamak gerekirse; sivilceli ciltlerde antibiyotik etkisi nedeniyle, mantar hastalıklarında ve hafif yanıklarda kullanılmaktadır. Ayrıca ülkemizde pek fazla kullanılmasa da birçok Avrupa ülkesinde propolis içeren cilt bakım kremleri; sedef, egzama, akne lekeleri ve alerji döküntülerini tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Propolis hızlı doku yenileyici özelliği sayesinde anti-aging ürünlerde kullanılabileceği gibi aynı zamanda ezilme, burkulma durumlarında da kullanılmaktadır.

Propolisin diğer kullanım alanları nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğal tedavi uygulayan doktorlar, sinir iltihabı nedeniyle meydana gelen siyatik ağrıları için iltihap kurutucu özelliği nedeniyle propolise sık sık başvurmakta ve iyi neticeler almaktadır.

Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre propolisin; göz tansiyonu ve retina hasarları onarıcı etkisi kanıtlanmıştır.

Propolis; enfeksiyonlara karşı (böbrek ve mesane prostat bezi iltihabı) çok yoğun bir biçimde kullanılmış ve başarılı bir doğal ürün olarak kabul görmüştür. Kısacası iltihabik tüm rahatsızlıklarda, en etkili ve güvenilir doğal bir ürün olarak kabul görmüştür.

Yaşı ilerlemiş ve kemik yoğunluğu azalmış olan kırık hastalarında, propolisin antioksidan özellikleri nedeniyle kırılmanın hemen ardından erken dönemde kullanılması durumunda kırık kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

Propolis bir çok kaynakta ödem çözücü olarak da gösterilmektedir.

Propolis Yan Etkileri Var Mı? Propolis Zararları

Astım hastalarına, alerjenler içerebildiğinden kullanılması önerilmez. Bal, iğne yapraklı ağaçlar da dahil olmak üzere, kavak, Peru balsam ağacı ve salisilatlara duyarlı kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Arı alerjisi olan kişiler hekim kontrolünde kullanmalıdır.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.