Muz Alerjisi

Muz Alerjisi

Muz Alerji Yapar Mı?

Alerji neredeyse birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir durum olarak kendisini göstermektedir. Alerjiler birçok nedene ve birçok şeye karşı oluşabilseler de besin alerjileri normal şartlarda insanlara zarar vermeyen besinlerin kişinin sindirim sistemi tarafından bir tür istilacı olarak görülmesi sonrası oluşmaktadır. Bir insanda oluşan alerjik reaksiyon sonrası kişinin vücudu alerjen maddeye karşı mücadele edebilmek amacıyla kendi içerisinde histamin adıyla bilinmekte olan birtakım kimyasal maddeler salgılamaktadır. Vücudun oluşturmuş olduğu histaminler alerjik belirtileri tetiklemektedir.

Muz alerjisinin oluşmasını tetiklemekte olan temel madde ise kitinaz adındaki proteinden kaynaklanmaktadır. Kitinaz isimli protein yine bu proteine duyarlı olan bağışıklık sistemini etkilemesi sonrası bağışıklık sisteminin etkilenmesiyle oluşmaktadır. Çevre Sağlığı Bilimleri Ulusal Enstitüsü’nün dünya genelinde çocukların da dahil edilerek yapmış olduğu araştırmada kişilerin %11 – 16 aralığındaki kişi muz alerjisine sahip olmaktadır.

Muz Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Muz alerjiye reaksiyon verdiği takdirde deride hafif düzeyde kaşıntı, gözlerde yaşarma, öksürük, burun akıntısı, solunum güçlüğüne varan birçok belirti bulunmaktadır.

Ağız bölgesinde kaşıntı; muza alerjisi bulunan kişilerin muzu tüketmeleri sonrasında ağız bölgesinde kaşıntı oluşmaktadır. Oluşan bu kaşıntıların en yoğun olduğu bölge ise damak olsa da dilde yanma hissi, boğazda gıcık hissi de oluşmaktadır.

Sindirim Sorunları; kişilerde alerjiye sebebiyet veren gıdaların tüketilmesinde olduğu gibi muzun tüketilmesi de sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Yaşanacak olan bu sindirim sistemleri sırasında karın ağrısı, kusma, ishal, bulantı gibi sorunlar oluşmaktadır.

Muz alerjisi alerjini bulunduğu kişilerde görülen belirtiler arasında cilt problemleri de yaşanmaktadır. Muz alerjisinin görülmeye başlanmasıyla cilt üzerinde döküntü, kaşıntı, kurdeşen ve benzeri birçok cilt problemi yaşanabilmektedir. Yaşanacak olan bu cilt problemleri cildin bir bölümünde görülebileceği gibi tamamında da görülebilmektedir.

Muz alerjisi yaşanırken görüldüğü zamanlarda görülen belirtiler arasında şişmeler de yaşanabilmektedir. Dudak, dil, göz ve boğaz başta olmak üzere birçok bölgede şişmeler yaşanabilmektedir.

Muz alerjisinde görülen en spesifik belirtiler arasında anafilaksi görülmektedir. Görülen belirti kişinin hayatını tehdit edebilen bir hal almaktadır. Anafilaksi durumu çoğu zaman hava yollarının daralmasına sebebiyet veren seyrek olarak görülmektedir. Bu durum dokularda ani şişmeler hava yollarında tıkanmaya bağlı olarak solunum sorununa neden olmaktadır. Kişinin nabzında artma, başta dönme, uyuşma hissi gibi durumlar oluşmaktadır.

Muz Alerjisi Tedavisi

Muz alerjisinin giderilmesi öncelikle muz alerjisinin tespitine bağlı olmaktadır. Diğer bir deyişle besin maddesinin kişinin beslenme düzeninden çıkarılmasını temel almaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise kişilerin yalnızca direkt olarak tüketilmesinin bırakılması alerji tedavisinde yeterli olmadığıdır. Kişilerin alerjilerinin ortadan kaldırılabilmesi için alerjisi bulunan ürünün bulunduğu diğer bütün gıda maddelerinden de uzak durulması gerekmektedir. Muz alerjisinden şüphelenildiği takdirde muz alerjisinin tespit edilmesi ve gerekli olan testlerin yapılması gerekmektedir. Üniversite hastanesi ya da özel hastanelerde bulunmakta olan alerji bölümlerine başvurularak alerji testleri gerçekleştirilmektedir. Test sonucuna göre muza karşı alerjinin bulunduğunun tespit edilmesinden sonra uygulanacak en temel tedavi yöntemi kişinin muz ve muz içeren besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Aynı zamanda muzun sebep olduğu belirti ve durumlar doktor tarafından belirlenecek olan anthistaminik kremler ya da alerjiye yönelik ilaçlarda tedavi edebilmektedir. Kişilerde oluşacak olan şiddetli ölçekli alerjik durumlarda epinefrin enjeksiyon uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Muz başta olmak üzere herhangi bir besin alerjisine sahip olan kişilerin unutmaması gereken en önemli nokta ise söz konusu besin alerjisinin tedavi edilmemesi halinde hayati boyutlara varan riskler oluşturabilmektedir.

Alerjiler kendisini genel olarak belli etse de alerjilerin kesin tanısı için birtakım aşamalar göz önünde bulundurularak teşhis edilmektedir. Alerjinin teşhisi sürecinde ilk adımı hastanın hikayesinin tespit edilmesi oluşturulmaktadır. Hastanın hikayesi olarak kastedilen durum ise hastanın şikayetleri, söz konusu şikayetlerin tür ve yoğunlukları, yaşanan şikayetlerin ne zaman yaşanmaya başladığı, şikayetlerin yoğunlaştığı ve şikayetlerin kendisini göstermiş olduğu yerlerin doktor tarafından sorularak incelenmesini kapsamaktadır. Hastaların ön hikayesi kısmında aynı zamanda kişilerin ailesinde de böyle bir geçmiş alerjinin bulunup bulunmadığını da incelemesi de yer alıp almadığının tespit edilmesi yer almaktadır.

Doktorun alerjiden şüphelenmesi halinde birtakım testler gerçekleştirmesi gerekmektedir. Alerji tespitinde uygulanacak olan ilk ve en hızlı yöntem cilt testi olmaktadır. Cilt testinde sürtme yada iğne testi şeklinde uygulanmakta ve alerji oluşturduğu şüphe edilen maddenin bir miktar cilde temas ettirilerek cilt üzerinde alerji oluşturup oluşturmayacağı gözlemlenmektedir.

Muz alerjisinin tanısı sürecinde kullanılan tanı yöntemleri arasında gerçekleştirilecek olan kan testleri bulunmaktadır. Muz alerjisinin bulunduğundan şüphelenilen hastadan 7 ml kan alınmakta ve test yapılmaktadır. Bu testte alerjen madde olan ürüne karşı lgE antikorlarının tespiti gerçekleştirilmektedir.

Muz alerjisinin tanısı için uygulanan yöntemlerden bir diğer yöntem provokasyon testi olmaktadır. Alerjen olduğuna düşünülen maddeden alınarak kişiye uygulanmakta ve alerjen reaksiyon gelişip gelişmeyeceğinin gözlemlenmesi yapılmaktadır. Alerjen reaksiyon gelişmesi halinde test pozitif olarak sonuçlanmaktadır. Provokasyon testinin uygulanması için genel olarak gerçekleştirilecek klinik araştırmalar sırasında veya hastaların öyküsü, kan ve cilt testlerinde gerçekleşecek olan çelişkiler bulunması durumunda uygulanmaktadır.

Moleküler alerji teşhisi günümüzdeki  yeni teşhisi arasında bulunmaktadır. Alerji tarama testi olarak da isimlendirilmektedir. Gerçekleştirilen bu test sayesinde aynı anda 100’ün üzerinde ana alerjen madde olarak ifade edilen alerjen tespit edilebilmektedir.

Muz Alerjisinin Tanısı

Besin alerjisinin tanısı alerjiye neden olan besinin tüketilmesiyle ortaya çıkabilen bir besin olmasının yanı sıra alerjiye neden olan besinlerin koklanması, besinlere dokunulması gibi tespit edilerek tanısı konulabilmektedir. Aynı zamanda tanı için hastanelere başvurularak çeşitli testlerin yapılmasıyla tanısı konulabilmektedir. Deri prick testi, kan testi, besin provokasyon testi gibi testler de alerjinin tespiti için uygulanmaktadır.

Bebeklerde Muz Alerjisi Belirtileri

Besin alerjisi bebeklerde yaygın olarak görülen alerjiler arasında yer almaktadır. Ancak besin alerjileri bebeklerde altı ay sonrasında görülmeye başlamaktadır. Bunun nedeni ise bebeklerin ek gıdaya geçişleri bu dönemde olmaktadır. Muz alerjisi bebeklerde görülme riski daha yüksek olan bir besin olmaktadır.

Bebeklerde muz alerjisinin belirtileri ciltte, mide ve bağırsakta ve solunum yollarında görülecek belirtilerle kendisini göstermektedir. Ciltte görülen belirtiler;

 • Kaşıntı
 • Egzama
 • Kurdeşen
 • Dil, ağız ve yüzde görülen şişmeler şeklinde olmaktadır.

Bebeklerin muz alerjisinin mide ve bağırsaklarda görülen belirtileri;

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Karın ağrısı şeklindeyken

Solunum yollarında görülen belirtiler ise;

 • Solunum güçlüğü
 • Hırıltı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük şeklinde olmaktadır.

Bebeklerin alerjilerini tespit etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Ancak alerjinin tespitinde en temel yol ise alerjiden şüphe edilen besin tattırılmakta ve 3 gün boyunca aralıklarla tattırılmaktadır. Bu süreçte bebeğin gıdaya alerjisi bulunması halinde bebek 3 gün içerisinde reaksiyon göstermektedir.

Bebeklerin muza alerjisi olması halinde en temel ve doğru olan yöntem bebeklerin gıdadan uzaktan tutulmasıdır. Bebekler genel olarak 3 yaşına gelene dek çok sayıda besine alerjisi olması nedeniyle bebeği alerjisi bulunan besinden ziyade söz konusu besinin besin değerlerine en yakın besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.