Mide küçültme ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Mide küçültme ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Fazla kilo ve obezite günümüzde en sık görülen ve pek çok kişinin ortak problemi olmaktadır. Fazla kilo çok sayıda insan söz konusu kilo sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde ise en yaygın olarak kullanılan zayıflama yöntemleri arasında yer almaktadır. Söz konusu fazla kiloların giderilmesinde en etkili yöntemlerin başında yer almaktadır cerrahi işlemler. Gerçekleştirilen operasyonlar sonrası kişilerin 40 ile 100 kilogram aralığında kilo vermeleri sağlanmakla birlikte kişilerin tekrar kilo almalarının önüne de geçilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı olanlar

Mide küçültme ameliyatları en temelde diyet, egzersiz ve birçok yol denenmesine rağmen sonuç elde edilemeyen ya da yetersiz olduğu durumlarda başvurulan cerrahi işlemleri ifade etmektedir. Mide küçültme operasyonları midenin hemen hemen %80’lik kısmının cerrahi işlemle alınmasını ifade etmektedir. Gerçekleştirilen ameliyatların ardından midenin bağırsak içerisinde açlık, tokluk, kan şekerinin kontrolü gibi unsurları gerçekleştiren hormonlarda değişimler yaşanmaktadır.

Mide küçültme operasyonu sonrasında kişiler eskiye nazaran daha az gıda tüketim maddesi ve bunun neticesinde kalori tüketimi azalacağı için zaman içerisinde de kilo verme süreci başlamaktadır. Ancak mide küçültme operasyonu zayıflama noktasında önemli bir rol üstlense de mide küçültme ameliyatı için birtakım kriter ve şartların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı için gerekli şartlar

Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır:

  • Kişinin daha önce uzman kontrolüne başvurmuş ancak kilo verememiş olması
  • Kişinin vücut kitle indeksinin 40 ve üzerine çıkmış olması
  • Beden kitle indeksi 35 ve üzerine çıkmış kişilerde ve bu değerin yanı sıra yandaş bir hastalığın da söz konusu olması halinde mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Bir mide küçültme ameliyatının gerçekleştirileceği yaş aralığı genel olarak 18 – 65 aralığında olmakla birlikte bu aralığın dışında olan kişilere de gerekli olduğu hallerde uygulanabilmektedir. 18 yaşından küçük olan bireyler yandaş hastalık bulunması halinde ve ebeveynlerin onayının bulunması halinde mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilebilirken 65 yaş üzerindeki kişilerde ise kişinin genel sağlığının durumu ve kilosunun yansıtmış olduğu sıkıntıların tedavi edilebilmesi için uzman kontrolünde profesyonel olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.