Meyan Kökü Bitkisi: Faydaları, Şerbeti, Çayı ve Yağı

Meyan Kökü Bitkisi: Faydaları, Şerbeti, Çayı ve Yağı

Çok eski zamanlardan beri kullanılan şifalar bitkiler arasında yer alan meyan kökü, yurtdışına ihraç ettiğimiz önemli ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Kolalı içeceklerin içeriğinde yer alan meyan kökü, Türk halk tababetinde de kendisine oldukça geniş yer bulur. İçerdiği doğal tatlandırıcılar sayesinde, özellikle diğer tadı acı olan şifalı bitkilerin tatlandırılmasında faydalanılmaktadır.

Meyan kökünün faydaları nelerdir?

Meyan kökü; boğaz, mide ve onikiparmak bağırsağı için oldukça faydalıdır. Ayrıca bronşitte, kronik gastritte, kolikte, adrenal yetmezliğinde, hazımsızlıkta ve öksürükte oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Meyan kökü ne işe yarar?

Ayrıca sebebi bilinmeyen cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi bir çok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, her kişide değişik seyir gösteren ve bağışıklık sisteminin bozuk çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan sistemik lupus eritematozus hastalığına da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Kanda potasyum eksikliği, kas tonüsünün azalması, sıtmada, veremde, gıda zehirlenmelerinde, şeker hastalığında, kronik yorgunluk sendromlarında, alerjik egzamada ve doğurganlığı arttırmak için birçok coğrafyada meyan kökü kullanılmaktadır.

Kadınlarda görülen yumurtlama olmaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan genellikle gecikmeler şeklinde; adet düzensizliği, tüylenme, kilo alma, gebe kalamama veya zor gebe kalma ve çok çeşitli başka belirtilerle seyreden bir durum olan polikistik over sendromuna karşı iyi geldiği tahmin edilmektedir.

Meyan kökü, sebum salgılanmasını azaltmak için bazı şampuanlarda yer almaktadır. Karaciğer sirozu olan veya geçiren hastalarda ve peptik ülser (midenin ya da onikiparmak bağırsağında özellikle ince bağırsağın üst kısmı mukoz zarlarında oluşmuş bir yaradır) üzerinde olumlu etkiler elde edilmiştir.

Meyan kökü ayrıca balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı özellikte olup, dünyada bir çok ülkede bu özelliklerinden ötürü; pastil olarak üretimi yapılmaktadır. Yumuşatıcı etkisi sayesinde ses kısılmalarına karşı başarı ile kullanılan meyan kökü, ağız ülserleri için de güvenle kullanılabilir.

Ülser ve gastrit hastalıklarına karşı başarısı tesadüfen tespit edilmiş olsa da tedavi gücü yadsınamayacak niteliktedir. Ateş düşürücü ve tükürük salgısını arttırıcı etkisiyle, özellike yaz aylarında; terlemeden hararete kadar birçok soruna karşı meyan kökü kullanılmaktadır.

Kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle; damar sertliğine karşı başarıyla kullanılabildiği gibi idrar yolu enfeksiyonlarında ve börek taşlarını düşürmeye yardımcı bir ürün olarak da kullanılmaktadır.

Meyan kökünden elde edilen meyan balı; konsantre bir ürün olduğundan bahsi geçen rahatsızlıklarda daha güçlü etkiye sahip olup, sigarayı bırakmaya çalışan kişilerde de canları sigara içmek istediğinde ağızlarına mercimek tanesi büyüklüğünde alacakları meyan balı ile hem sigara içme isteklerinin azalmasını sağlayacak, hem de tekrar sigara içmeleri durumunda bulantıya sebep olup, tiksinti vereceğinden sigarayı bırakmaya yardımcı olacaktır.

Meyan kökü cilt lekelerinde nasıl kullanılır?

Meyan kökü çayını tonik olarak cildinize uyguladığınız takdirde, cilt lekelerinin rengini yavaş yavaş açacak ve yeni leke oluşumunu da engelleyecektir.

Meyan kökükün bir diğer özelliği ise, beyazlayan saçlara karşı kullanımıdır. Bunun için; bir tatlı kaşığı çörekotu ile bir tutam meyan kökü bir bardak suda 5-6 dakika kaynatıldıktan sonra soğutulup, elde edilen solüsyon saç diplerine masaj yapılarak yedirilir ve iki saat bekletildikten sonra saç durulanır.

Meyan kökü nasıl kullanılır?

Meyan kökü macunu için; yarım kilogram süzme balın içerisine 75 gram meyan kökü tozu eklenip karıştırılarak elde edilen macundan gün içerisinde üç kere birer tatlı kaşığı olacak şekilde tüketilir.

Meyan kökü çayı nasıl yapılır? Meyan kökü nasıl demlenir?

Meyan kökü çayı nasıl demlenir sorusunun cevabı için; günde iki-üç kez, bir bardak kaynar suya bir tutam meyan kökü atılıp, beş-altı dakika demlendirildikten sonra elde edilen çay, süzülerek içilir.

Meyan balı kullanımı için ise iki su bardağı sıcak su içerisine iki kesme şeker büyüklüğünde meyan balı katılıp eritilir. Oluşan karışımın yarısı gün içerisinde kalan kısmı ertesi gün tüketilebilir.

Meyan kökü şerbeti nasıl yapılır?

Meyan kökü şerbeti için; yarım litre sıcak su içerisine 15 gram meyan kökü ilave edilerek ağzı kapalı bir kap içerisinde buzdolabında soğutulup gün içerisinde iki fincanı geçmeyecek şekilde tüketilebilir. Daha kuvvetli bir aroma isteyenler içerisine tatlandırıcı olması bakımından kakule, tarçın veya karanfil ilave edebilirler.

Meyan kökü tentürü hazırlamak için; 120 gram ufalanmış meyan kökü 250 ml alkol ve 250 ml su ile iyice karıştırılıp, ağzı kapalı olacak koyu renkli bir cam şişe içerisinde yaklaşık bir ay karanlık ve serin bir ortamda bekletilir. Hazırlanan karışım her gün çalkalanmak suretiyle tüketilmeye hazır hale getirilir. Hazırlanan tentürden bir bardak su içerisine 30 damla damlatılarak gün içerisinde iki kere tüketilebilir.

Meyan kökü ekstrakt kullanımı için; aktarlardan temin edebileceğiniz meyan kökü ekstresinden; bir su bardağı suya 15 damla ilave edilerek gün içerisinde iki fincan tüketilebilir.

Meyan kökünün yan etkileri nelerdir?

Yüksek tansiyon ve şeker hastalarının dikkatli ve kısıtlı kullanmaları gereken şifalı bir bitkidir.

Meyan kökü nerede satılır?

Meyan kökünü aktarlarda kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ayrıca bazı büyük market zincirlerinde ve eczanelerde meyan kökü bitkisi satılmaktadır.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.