Kudret Narı Faydaları, Yağı, Macunu – Ne işe yarar?

Kudret Narı Faydaları, Yağı, Macunu – Ne işe yarar?

Kudret narı nedir?

Kudret narı Türkiye’de çok eski zamanlardan beri yaygın bir şekilde kullanılan şifalı bitkilerin başında gelmektedir. Adından da rahatlıkla anlayabileceğimiz gibi halk arasında kudretli bir şöhrete sahiptir. Bundan yirmi sene önce kudret narının profesyonel yetiştiriciliği yapılmaz, kişiler kendi imkanlarıyla bahçelerinde veya balkonlarında yetiştirir ve genellikle bitkinin tohumları ekilirken dualar edilirdi. 20 sene içerisinde kudret narının faydaları o kadar çok benimsenmiştir ki artık bu şifalı bitki ticari bir kimlik kazanarak profesyonel yetiştiricilerin gözdesi haline gelmiştir.

Kudret narı faydaları – Kudret narı ne işe yarar?

Ülkemizde kudret narı, zeytinyağı içerisinde bir yıl bekletilerek veya kurutulup öğütülerek toz formuna getirilmiş bitki, bal ile tatlandırılarak macun haline getirilip tüketilmektedir. Ülser de dahil olmak üzere bütün bağırsak ve mide rahatsızlıklarına kudret narı iyi gelmektedir. Amazon bölgesinde yaşayan insanlar; kendi yetiştirdikleri kudret narını alternatif tıp olarak aktif şekilde kullanmaktadır. Özellikle kudret narının yaprakları şeker hastalığı için, topikal sancılarda, enfeksiyonlar ve yaralarda, kolikte gaz gidereci şekilde, bağırsak parazitlerine karşı düşürücü olarak, yorgunlukta, ağrı giderici olarak ve kızamık hastalığında kullanılır.

Zeytinyağlı kudret narı faydaları

Kudret narının ayrıca hepatit yani sarılığa karşı ve ateş düşürücü olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Brezilya’da da çok fazla tüketilen kudret narı bitkisi halk hekimleri tarafından, tümörler, sıtma, romatizma ve yaralar içinde kullanılmaktadır. Özellikle kadınlarda vajinal akıntı, iltihabi duruma bağlı yüksek ateş, regl sorunları, şeker hastalığı, kolik ve parazit dökücü olarak aktif şekilde kullanılır.

Meksika’da kudret narı, şeker hastalığı ve dizanteri için kullanıldığı gibi bitkinin kökü ünlü bir afrodizyaktır. Perulu halk hekimleri, kudret narını kızamık, sıtma ve inflamasyon durumlarında kullanmaktadır. Nikaragua’da ise kudret narının yaprakları çoğunlukla; karın ağrısı, diyabet, ateş, soğuk algınlığı, öksürük, baş ağrısı, sıtma için kullanıldığı gibi adet bozuklukları ve ağrıları, hipertansiyon, enfeksiyon ve doğum kolaylaştırma amacıyla da kullanılmaktadır. Kudret narı Hindistan’da ise düşüklere karşı, parazit dökücü, yılan ısırıklarına karşı, gebelikten korunma için, diyabette, ağrılı adette, egzamada, yorgunluk ve ağrı giderici olarak, gut hastalığında, anne sütü arttırıcı olarak ve karaciğer hastalıklarında kullanılmaktadır.

Kudret narı nasıl kullanılır?

Kudret narı macunu

Kudret narı macun olarak kullanmak için; 75 gram kuru toz kudret narı bir kg bal içerisine konulup karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Günde bir kere sabah uyanır uyanmaz aç karna bir tatlı kaşığı tüketilir.

Zeytinyağlı kudret narı

Yağlı kudret narı yapımı için; bir adet yaklaşık 150 gram taze meyve, içindeki kırmızı tohumları ayıklandıktan sonra küçük parçalar halinde doğranır. 250 ml zeytinyağında en az kırk gün bekletilerek kullanıma hazır hale getirilir. Günde bir defa sabah aç karnına bir tatlı kaşığı alınır.

Kudret narı yan etkileri var mıdır?

Özellikle şeker hastaları kudret narının bal ile hazırlanmış macununu değil, zeytinyağında bekletilerek hazırlanmış kudret narını tercih etmelidirler.

Kudret narı hakkında yapılan bilimsel deneyler

Kudret narının halk tababetinde kullanım alanlarının ardından birazda bitki üzerinde yapılan bilimsel deneylerden bahsetmemek olmaz. Fareler üzerinde yapılan denemelerde prostat kanserinde bitki sitostatik ve antitümör aktivitesi göstermiştir. Başka bir araştırmada ise meme tümörlerinin gelişimini durdurmuş, kan, cilt ve karaciğer kanserleri başta olmak üzere birçok kanser çeşidinde kanserli hücreleri yok ettiği tespit edilmiştir. Kudret narı; herpes virüsüne karşı (uçuğa sebep olan virüs) antibiyotik etki göstermiştir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.