Kişniş ne işe yarar?

Kişniş ne işe yarar?

Maydanozgiller familyası içerisinde bulunan kişniş, halk arasında yeşil yaprakları ile birlikte sıklıkla kullanılan baharatlardan birini oluşturmaktadır. Ancak bu konuda fazla bilgisi bulunmayan ve çok fazla tüketmemiş olan kişiler, kişniş ne işe yarar sorusunun cevabını da merak etmektedir. Özellikle diyet lifi, demir, manganez ve magnezyum kaynağı olan kişniş, bir yandan da K vitamini ve protein bakımından zengin bir baharattır.

Zengin bir yapıya sahip olması ile birlikte kişniş et yemekleri, sebze yemekleri veya salatalar gibi birçok farklı tarif içerisinde ya da çay gibi farklı yöntemler ile kullanılabilir. Bu bağlamda sağladığı faydalar arasında cilt iltihaplarına iyi gelmesi, kolesterol düzeylerini düşürmesi, ağız ülserine iyi gelmesi, hazımsızlığı tedavi etmesi gibi noktalar yer alır. Aslında kişniş ne işe yarar sorusu için liste halinde bir cevap verilebilir. Bu liste bağlamında;

  • Anti-romatizmal ve anti-aktrik özelliklere sahip olarak cilt iltihabını düşürür. Anti-enflamatuar özelliği ile böbrek fonksiyon bozukluğunu giderirken, deri iltihaplarını azaltır ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Kötü kolesterolü düşürmesi açısından kişniş içerisinde linoleik asit, palmitik asit, stearik asit ve askorbik asit(C vitamini) gibi maddeler yer alır. Aslında bu sayede kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklara karşı kötü kolesterol(LDL) seviyesini düşürür.
  • Antialerjik özellikleri ile birlikte mevsimsel alerjilerin ve saman nezlesinin çözümünde alerjik reaksiyonlara karşı ve boğaz enfeksiyonlarında şişmeyi engelleyebilir.
  • A vitamini içeriği sayesinde göz sağlığına iyi gelir.
  • B vitamini içeriği ile birlikte sinir sistemine destek sağlayarak stresi azaltır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirirken, hastalıklara karşı vücudu korur.
  • Ağız kokusunu giderirken, mideye iyi gelir ve iştahın açılmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirimi kolaylaştırarak, hazımsızlık problemlerini söker ve bağırsak gazlarını söktürür.
Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.