Kalbe iyi gelen besinler, yiyecekler ve bitkiler

Kalbe iyi gelen besinler, yiyecekler ve bitkiler

Kalp ve damarlar, trafiğin 24 saat akıcı olduğu bir yola benzetilebilir ve hiçbir trafik, kesinti, aksama veya gecikme meydana gelmeksizin sürekli vücudumuzda yer alan organlara teslimat gerçekleştirirler. Organlara temiz oksijen ve besin götürürken burada birikmiş olan zararları toksinleri geri toplarlar. Kalp delikleri gibi doğuştan olan kalp problemleri olabilir; taşikardi yani hızlı kalp atışı ya da aritmi yani kalp atışında düzensizlik olarak karşılaşılabilir. Zaman zaman kalp kapakçıkları ya da kalp kaslarında sorun meydana gelebilir. Fakat en yaygın olarak karşılaşılanı kalp ve damar rahatsızlıklarıdır. Bu kişilerde damar sertliği, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi belirtilerden biri ya da bir kaçı görülebilir. Kalbe iyi gelen şeylerin başında kalbe iyi gelen besinler ve yiyecekler gelmektedir. Yazımızda kalp sağlığına iyi gelen besinler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kalbe iyi gelen besinler ve yiyecekler

Ceviz: Gün içerisinde iki üç adet taze şekilde tüketilir.

Çörekotu: Çörekotu etkili bir besin olduğu için günlük iki gramdan fazla tüketilmemesi gerekir. Öğütülmüş çörekotu bal ile birlikte karıştırılıp yenebilir ya da günlük beslenme programınızda yer alan yoğurt, çorba veya salata içerisine konabilir. Haşlanarak demleme yöntemiyle yapılan çay ise gün içerisinde bir iki fincan içilebilir.

Elma: Taze olarak günde bir tane yenilebilir.

Ketentohumu: Ketentohumu yağı günde bir iki çay kaşığı Omega-3 kaynağı olarak alınabilir. Bir iki çay kaşığı ketentohumu ezilerek, yoğurda, salataya veya çorbalara ilave edilerek yenebilir. Ketentohumunun tazeliğini koruması için buzdolabında saklanması gerekmektedir.

Brokoli, pazı, semizotu, kabak, ıspanak: Koyu yeşil renkli tüm sebzelerin yemeği yapılarak tüketilebilir.

Limon: 20 ml taze sıkılmış limon suyu 50 ml kaynar suya ilave edilerek sabahları içilebilir.

Maydanoz: Sabah kahvaltısında taze yaprakları tüketilebilir.

Zeytin yaprağı ekstresi: Hazır formları aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir. Zeytin yaprağı ekstresi farklı bir kimyasal işlem neticesinde elde edildiği için evde kendiniz yapmamanız önemlidir. Yaprak koparıldıktan sonra direk kaynatılarak veya haşlanarak demlenmez.

Kan şekerini dengeleyen besinler

Altınçilek: Meyvesi taze şekilde tüketilir.

Çemen otu: Kurutulmuş çemen otu çekirdekleri toz formda et yemekleri ve soslara ilave edilerek kullanılabilir.

Domates: Özellikle kahvaltıda taze şekilde tüketilebilir.

Hint fesleğeni: Taze yaprakları tüketilir. Bir çay kaşığı ince kıyılmış hint fesleğeni bir bardak kaynar suyun içerisinde atılarak demlenir, süzüldükten sonra gün içerisinde iki, üç fincan içilebilir.

Isırgan: Yaprakları haşlanarak kaynar suda demlenir ve güçlendirici özelliği olduğundan gün içerisinde iki üç fincan içilebilir.

Kabak, mercimek ve nohut: Yemekleri yapılarak ana öğün olarak tüketilir.

Sarımsak: Gün içerisinde bir veya iki diş sarımsak yenir veya yemeklerin içerisine konur. Kan inceltici ilaçların etkisini artıracağından dikkat edilmesi gerekir.

Yaban mersini: Bir çay kaşığı kurutulmuş ve ufalanmış yaban mersini yaprağı bir su bardağı kaynamış su içerisine atılarak yaklaşık beş on dakika kadar haşlanarak demlenir. Kan şekerini düzenlemek için günde bir fincan tüketilir.

Yeşil çay: Yaprakları haşlanarak demlenen yeşil çay günde iki veya üç fincan tüketilebilir.

Kan sulandırıcı yiyecekler, besinler ve bitkiler

Kivi: Taze olarak günde bir iki tane yenir.

Zencefil: Çeyrek tatlı kaşığı zencefil yemeklerin içerisine rendelenir. İnce kıyılmış taze zencefil haşlanarak demlenir ve gün içerisinde iki üç fincan içilir. Mide ve bağırsak ülseri problemi olan kişilerin zencefil tüketmeden önce mutlaka hekimlerine danışması tavsiye edilir.

Zerdeçal: Zerdeçalın kök sapları ince ince kıyılıp kaynatılarak demlenir. Gün içerisinde iki üç fincan içilir. Bir çay kaşığı zerdeçal tozu suyla birlikte günde iki üç kere tüketilebilir. Zerdeçal kimi bünyelerde nadiren de olsa deri döküntüsü oluşturabilir. Ayrıca güneş ışığına hassasiyeti arttırabilir.

kalp-carpintisina-iyi-gelen-besinler

Kalp çarpıntısına iyi gelen bitkiler ve yiyecekler

Aslankuyruğu: Toprak üstü bölümleri haşlanarak demlenir ve gün içerisinde iki üç bardak tüketilebilir. Aslankuyruğunun tadı keskin olduğundan bal veya şeker ile tatlandırılabilir. Şiddetli adet dönemi geçiren kadınların kullanmaması tavsiye edilir.

Ihlamur: Kurutulmuş çiçekleri haşlanarak demlenir. Çiçekleri ışık görmemelidir. Renkleri pembeye dönerse kullanılmazlar. Kaygı, stres ve huzursuzluk için gün içerisinde iki üç fincan tüketilebilir. Akşamları rahatlatıcı olarak içilebilir.

Kediotu: Kökleri ince ince kıyılmış kediotu bitkisi kaynatılarak demlenir ve yatmadan önce bir fincan tüketilir. Uyku ilaçlarıyla beraber kullanılmaz. Bir aydan fazla kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı kişilerde yan etkiye yol açarak, endişe ve huzursuzluğa neden olabilir. Reçeteli sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanılmaz.

Kuşburnu: Meyvelerin kurutulmuş kabukları kaynatılarak demlenir. Gün içerisinde üç fincan tüketilir.

Nane: Sinirsel çarpıntılarda iki üç yaprak bir bardak kaynamış suyla birkaç dakika süreyle haşlanarak demlenir. Kurutulmuş nane için ölçü bir çay kaşığıdır. Gün içerisinde üç fincan tüketilebilir.

Kan dolaşımını iyileştiren ve düzenleyen şifalı bitkiler

Alıç: Meyveleri kaynatılarak demlenir. Gün içerisinde iki üç fincan içilebilir. Uzun süreli kullanım için tablet formları daha iyi bir tercih olacaktır. Günlük 160 ile 900 mg arasında kullanılabilir. Bir ay içerisinde belirtilerde düzelme olmazsa tüketimi kesilmelidir. Meyve şurubu hazırlanırken yarım kilo alıç yarım litre su içerisinde kaynatılır ve ardından püre kıvamına getirilir. Bir gece bu şekilde bekletildikten sonra ertesi gün tekrar kaynatılır. Meyvelerin koyu kırmızı rengi sarıya dönene kadar kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Yarısına indiğinde soğuması beklenip suyu çıkarılır. Çıkan suyla eşit miktarda esmer şeker ya da tercihe göre balla tencereye koyulup kaynatılır. Sıcakken şişelere dökülür. Çilek tadında olan karışım gün içerisinde bir çay kaşığı tüketilebilir. Beta-bloker grubu ilaçlar başta olmak üzere düzenli kalp ilacı kullanan kişiler alıç tüketmeden önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır.

Ginkgo biloba: Günde üç kere 40 mg dosajında tablet formu tüketilebilir. İlk etkilerinin görülmesi bir ayı bulabilir.

Kestereotu: Yaprakları haşlanarak demlenir ve gün içerisinde bir iki fincan tüketilebilir.

Tarçın: İç kabuğu haşlanarak demlenir. Günde 2-3 fincan içilir. Zencefille birlikte tüketilebilir.

Yabanmersini: Meyvesi yenir. Bir çay kaşığı kurutulmuş ve ufalanmış yaprağı bir su bardağı kaynamış su içerisinde on dakika süreyle haşlanarak demlenir. Gün içerisinde iki üç fincan tüketilebilir. Tencereye meyvelerini üstünü örtecek kadar su ilave edildikten sonra yarım saat kısık ateşte kaynatılır. Karışım ılıdıktan sonra suyu ayrıştırılır. Yarım litre su için yarım kilogram esmer şeker tamamen eriyene kadar kaynatılır. Elde edilen şurup şişelere doldurularak saklanır. Göz yorgunluğu ve damar sağlığını korumak için gün içerisinde bir çay kaşığı şurup tüketilebilir.

Zencefil: İnce kıyılmış taze zencefil haşlanarak demlenir ve gün içerisinde üç fincan tüketilebilir. Mide ve bağırsak ülseri olan kişiler zencefil kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.