İnek sütü alerjisi anne diyet listesi

İnek sütü alerjisi anne diyet listesi

Eğer bebekte sadece inek sütü alerjisi varsa ve annenin sütünü aldığı zaman çocukta çeşitli belirtilere yol açıyorsa anne ancak o zaman diyet yapmalıdır. Bazen öyle durumlar vardır ki, bebekte inek sütü proteini alerjisi var ama anne ne yerse yesin annenin sütüyle çocukta herhangi bir belirti olmuyor. O zaman anneyi diyete sokmaya gerek yoktur. Sadece annenin yediklerinden dolayı çocukta deri döküntüleri, öksürük, nefes daralması ve mide bağırsak sistemi gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa ancak o koşullarda anneyi diyete sokmak gerekir. Annenin de çocuğun da bir alerji uzmanı tarafından çok yakın izlenmesi ve durumun şiddetine göre diyetin ayarlanması önemlidir.

Anne diyet yaparken özellikle annenin alması gereken kalsiyum ve diğer elementlerin mutlaka doğru bir şekilde dengelenmesi gerekir. Çünkü şu an genç ve çocuğu için her türlü fedakarlığa katlandığı için yaptığı diyetten hiç rahatsız olmadığını zanneden anne maalesef kırklı yaşlara geldiği zaman kemik erimesi, şiddetli bel ağrısı gibi kendi sağlık sorunlarıyla yüzleşecektir ve bu arada yapılan gereksiz kısıtlamalar nedeniyle sütünün besleyicilik değeri azalacağı için dolaylı olarak çocuğunun beslenmesi de bozulacaktır.

Bununla ilgili dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise annenin gereğinden fazla şiddetli diyete sokulmamasıdır. Sadece süt proteini alerjisi olan bir bebeğin annesine et ürünleri, tavuk ürünleri veya bakliyatları yasaklamak son derece gereksizdir. Bu yüzden annenin yapacağı diyet mutlaka gerekli testler yapıldıktan sonra uzman bir diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

İnek sütü alerjisi anne diyet listesi

Kahvaltı ve ara öğünlerde yarım avokado yanında tost tüketilebilir. Bunların dışında haşlayarak yapacağınız yulaf ezmesi hem sağlık açısından hem sizi uzun süre tok tutacağı için tercih edilebilir. Domates, zeytin, salatalık gibi yiyecekler rahatlıkla tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken peynir ve süt ürünlerini tercih etmemektir. Kahvaltıda ve ara öğünlerde istediğiniz miktarda çay ve sade kahve tüketebilirsiniz. Sade kahve hem metabolizma hızınızı artıracağı için yağ yakmanıza da yardımcı olacaktır.

Ana öğünlerde tavuk, hindi, kırmızı et, balık gibi yüksek protein içeren yemekler mutlaka tüketilmelidir. Eğer kişide kilo problemi yoksa mutlaka pilav ve makarna tabaklara eklenmelidir. Pilav ve makarna sağlıklı karbonhidrat kaynakları olduğu için porsiyonu düzgün şekilde ayarlandığı takdirde kişinin gün içerisinde alması gereken enerjiyi sağlayacaktır.

Mutlaka uzak durulması gerekenler: Özellikle tatlılar, şekerlemeler ve çikolatalar süt içerebileceği için emzirme döneminde uzak durulması tavsiye edilmektedir. Ayrıca hazır toz bulyonlardan yapılan çorbalar tüketildiği takdirde porsiyonu doğru bir şekilde ayarlanmalı, bu tür yemekler haftada iki defadan fazla tüketilmemelidir. Krema, yoğurt ve dondurmanın da süt ve süt ürünleri içerdiği unutulmamalıdır.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Fitolsen Zayıflama Çayı (Hapı)
  • 17 TEMMUZ 2020
  • 19 görüntülenme
 
3 Günde 3 Kilo Verdiren Düz Karın Detoksu
  • 31 MAYIS 2020
  • 32 görüntülenme
 
Elma Sirkesi ile Zayıflayanlar
  • 1 MAYIS 2020
  • 62 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.