Egzama Nedir? Çeşitleri ve Aspirinle Egzama Tedavisi

Egzama Nedir? Çeşitleri ve Aspirinle Egzama Tedavisi

Egzama Nedir?

Egzama, deride meydana gelen ve etkisini iltihap ile birlikte gösteren bir hastalıktır. Kızarıklık ve kaşıntıya sebep vermektedir. En ciddi deri hastalıklarındandır. Egzama bazen alerjik olarak ortaya çıkar bazen de stres sebebiyle. Geçtiğimiz son 20 yılda daha çok yaygınlaşmaya başlamıştır. İşleri stresli ve yoğun olan insanlar da daha çok görülmektedir.

Egzama hastalığının belirtileri Zona hastalığının belirtileri ile benzerlik göstermektedir bu yüzden karıştırılmaması gerekli. Eğer saç bakımı yaptığınız sırada saç derinizde kızarıklık ve pullanma görürseniz kimyasal içeren ürünleri kullanmamanız tavsiye edilir çünkü şampuan gibi ürünler bu hastalığın şiddetini daha çok arttırır.

Egzama Neden Olur?

Dediğimiz gibi Egzama stres ya da alerjiye bağlı olarak ortaya çıkar ama bunların yanı sıra bir de kalıtsal olarak görülmektedir. Ayrıca çeşitli hastalıklar ya da grip için yanlış ilaç kullanımları da Egzama hastalığına yol açabilmektedir. En temel sebebi ise bağışıklık sistemi zayıflığıdır.

Egzama Çeşitleri

Egzamanın birkaç çeşidi vardır ve her birinin vücutta gösterdiği etki farklıdır.

Seboreik Egzama: Seboreik, Egzama hastalığının en yaygın türüdür. Toplumumuzda seboreik egzama sebebiyle doktora başvuran insanların sayısı bir hayli fazladır. Seboreik egzama daha çok 30-50 yaş arası erkek ve kadınlarda görülmektedir.

Seboreik egzama alkol kullanan, yoğun iş stresi altında çalışan kişilerde veya bağışıklık sistemi zayıf düşmüş kişilerde ortaya çıkmaktadır. Seboreik egzama saç diplerinde, kulak içi ve kulak arkasında, burun soluğu kıvrımlarında, kaş dipleri, çene ve göğüslerde görülmektedir. İlk başlarda kızarıklık olarak kendini gösterir. Kızarıklıktan sonra iltihaplanma başlar ve kuruyarak pul şeklinde deri döküntüleri görülmeye başlar. Bu döngü belli aralıklar ile devam eder.

Seboreik egzama özellikle bahar ve kış aylarında etkisini daha çok arttırmaktadır. Eğer seboreik egzama saç olan bir bölgede ortaya çıkar ise doktorlar ketoral veya konozol adında ki şampuanları önermektedir.

Atopik Egzama: Atopik egzama kalıtsal olarak ortaya çıkar ve deride kızarıklık ile pullanmaya yol açar. En çok bebeklerde ve ergenlik dönemindeki yetişkinlerde görülmektedir. Yüz ve dirsek gibi bölgelerde de ortaya çıkabilir. Bebeklere çok dikkat edilmelidir çünkü doğumdan 6 aylık sonraki süreçte sık görülebiliyor.

Atopik egzama kalıcı değildir ve zaman içerisinde etkisini yavaş yavaş kaybederek tamamen yok olur. Fakat bu demek değildir ki artık bir daha olmayacak. Atopik egzama ortadan kaybolduğu zaman ilerleyen yıllarda tekrar ortaya çıkabilir. Atopik egzama rahatsızlığına sahip olan kişilerde astım da görülebilmektedir.

Tahriş Egzama: Tahriş egzama deri teması ve kimyasal ürünlerin yanlış kullanımı sonrası ortaya çıkmaktadır. Belirtileri ciltte görülen kızarıklıklardır. Sabun ve deterjan gibi temizlik ürünleri bu egzama türünü tetiklemektedir. Vücutta kızarıklıkların yanı sıra şiddetli kaşıntıya da yol açmaktadır. Eğer temizlik ürünleri sonrası vücudunuzda tahriş egzama türü ortaya çıktıysa bu temizlik malzemelerine eldiven kullanarak temas etmenizde fayda var.

aspirinle-egzama-tedavisi

Aspirin İle Egzama Tedavisi

Egzama hastalığının kesin bir tedavisi henüz tıp sektörü tarafından maalesef ki bulunamamıştır. Her ne kadar durum böyle de olsa aspirin sayesinde Egzama hastalığı bir nebze de olsun tedavi edilebiliyor. Yukarı da bahsettiğimiz egzama türlerinin hepsi iltihap belirtisi göstermektedir. Aspirin ilacı da söğüt ağacından elde edilir ve doğal bir iltihap sökücüdür. Aspirin ile egzama tedavisi saç bakımında ve temizlikte kullanılmaktadır. Aspirin saç diplerinde oluşan egzamanın etkisini azaltır ve saç diplerini rahatlatır.

Aynı zaman da aspirin sivilce oluşumunu engeller ve saçlarda kepek oluşmasının önüne geçer. Genel olarak bakılırsa aspirin ile kepeklenme, iltihap ve saç bakımı temizliği yapılabilir. Düzenli olarak kullanılırsa egzama hastalığının göstereceği etkiler azalacaktır.

Aspirin İle Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir bardak içerisine yaklaşık 9 veya 10 adet aspirin atın ve daha sonra erimesini bekleyin. Eridikten sonra karıştırın ve bir pamuk yardımı ile egzama bulunan bölgeye bu karışımı sürün. Aspirinin iltihap kesici özelliği sayesinde egzama bulunan kısım rahatlayacaktır.

Unutulmamalıdır ki kimyasal ilaçların hiçbiri egzama hastalığını çözmez. Egzama stres nedeniyle ortaya çıkabileceği için mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışmalı ve huzurlu bir yerde yaşamayı denemelisiniz. Ayrıca eğer çalıştığınız iş siz de stres oluşturuyor ise sağlığınız daha önemli olduğu için işi bırakmanızda fayda var.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.