Disk kayması nedir? Nasıl tedavi edilir?

Disk kayması nedir? Nasıl tedavi edilir?

Disk etrafındaki lifsel yapının içerisinde ufak bir yırtılma olursa arabanın dış lastiği gibi şamyelli bir araba lastiği gibi düşünürsek, şamyelin dışarı çıkması, kabuk bölgesinde ufak bir yırtık oluşursa balon yapması gibi diskin kayması bu içerideki yumuşak materyalin dışarıya doğru çıkması ve çıktığı yere göre baskı yapmasıdır. Yanlara doğru sızmışsa eğer orta hatta doğru kaçmışsa boyun belgesinde omuriliğe basıcağı için ona uygun klinik bulgular karşımıza çıkartıcaktır.

Birazda kilolandığımız zaman bunun üzerine binen yük dahada artıyor çünkü göbeğimiz çıktıkça omurgaya olan mesafe uzadığı için sorunlar artıyor. Yoksa tek başına kilo yükünü dağıtabilseydik sorun olmazdı. Özellikle bel bölgesindeki diskin yerinden çıkması için çok büyük bir enerji gereksinimi vardır. Bu bir araç çarpması yada yüksekten 2-3 kat yüksekten düşmek gibi. Beldeki bir diskin yırtılabilmesi için üzerinde 450 kilo ile basılması gerekiyor. Yani yukarı aşağı esneme kapasitesi çok geniştir ama aynı diski siz burktuğunuz taktirde şişe mantarı çıkarır gibi yırtarsanız, yırtıldığı zaman içerisindeki malzemesi dışarıya kaçtığı zaman yerinden çıkmış oluyor. Yoksa bütün bir diskin yerinden çıkması olasılığı çok nadirdir.

Disk kayması sebepleri

Disk kaymasının en başta gelen nedeni tekrarlayan küçük tramvalardır, yoksa bir büyük travmanın sonucunda tek başına disk yırtılmasıda kaymasıda olmaz. Ama bunlar çok daha az oranda gördüklerimizdir. Asıl sıklıkta gördüğümüz günlük yaşam içerisinde yapılan yanlışlıklar. Şöyleki, masa başında, bilgisayarıyla saatler boyunca çalışan bir insan, heleki bir ergonomik bir ofiste çalışmıyorsa, kafası öne eğilmek zorunda ise aynı şekilde masanın yükseltisiyle sandalyesinin yüksekliği uyumlu değilse devamlı masaya doğru belinden eğilmek zorunda kalıyorsa ve bu işi yıllar boyunca yapıyorsa karşınıza çıkan önemli bir bel fıtığı yada boyun fıtığının oluşum mekanizmasıdır.

Bunun dışında ağırlık kaldırmakta, yere eğilip ağırlığı göğüslerinize yapıştırıp, dizlerinize yüklenip ağırlığı kaldırmıyorsanız, yere eğilerek alıyorsanız ağırlıkları ki bunlar çok büyük ağırlıklar olmasınada gerek yok, heleki bacaklarınız sabitken elinizde ağırlıkla birlikte dönüyorsanız en basidinden tezgahın üzerinden aldığınız bir reçel kavanozunu üst kata koymak için döndünüz, diskinizi yırtmak için birebir hareketi yapmaktasınız. Çok büyük darbelere gerek yok, bazen doğuştan orda bir disk duvarında hata varsa oluşum hatası varsa hapşırırken bile o diski yırtıp içerisindeki malzemenin dışarıya çıkmasına neden olabilirsiniz.

Disk kayması belirtileri

Disk kaymasında ağrı kaçınılmaz bir şekilde olucaktır. İlk diskin yırtılma anında zaten şiddetli bir ağrıyı kişi yaşıyacaktır ve bu ağrı saatler içerisinde artarak bir platoya ulaşma eğilimi çizer. Hangi disk yaralanmışsa çünkü biliyoruz ki boyunda ve belde üçer tane disk daha fazla yaralanabilir. Sırt bölgesinde yer alan diskler kolayına yaralanmaz çünkü kaburgalar bunlara destek verdiği için bunlar koruma altındadır ve daha sabit yapılardır. En fazla hareketli bölgeler, boyun ve bel olduğu için fıtıklaşmalar bu bölgelerde olmaktadır. Boyunda bir fıtık olduğu zaman ağrı kolda, elde hissedilecektir. Çünkü, elinize ve kolunuza giden sinirlerin üzerine basmaktadır fıtık. Ortadan basıyorsa ağrıyı kürek kemiklerinizin arasında hissedersiniz. Ikınma ve öksürmek gibi karın içi basıncını artıran ve göğüs içi basıncını artıran hadiselerde omur iliğin etrafındaki sıvı basıncıda artıcağından bu basınç aynı şekilde sinirlere iletileceğinden ağrı şiddetlenecektir.

Bunun yanında nörolojik kayıplar çıkabiliyor. Hastanın dokunma duyusundaki kayıp, ilgili ezilen sinirin gittiği bölgedeki dokunma duyusunda azalma ortaya çıkabilir. İlgili sinirin yaptırdığı hareketlerde bozulmalar en sonunda da sinirin fonksiyonunu yitirmesi sonucunda o hareketlerin yapılamaması ortaya çıkar. Örneğin, elin düşük hale gelmesi, kavramanın olmaması, ayak bileğindeki düşüklükler gibi nörolojik bulgular ortaya çıkacaktır. Ağrı bir süre sonra kaybolacaktır. Çünkü ağrıyı taşıyan lifler hareketi sağlayan liflere göre daha hassastırlar. Bunlar zaman içerisinde fonksiyonunu yitirirler, ağrının ortadan kalkması her zaman hastalığın iyileştiğini göstermez. Ağrıyı taşıyan sinir öldüğü zaman ağrı geçicektir fakat bunun peşinden kuvvetsizlik gelir.

Disk kayması tedavisi – Disk kayması fizik tedavi hareketleri

Bel bölgesi için bir takım egzersizlerin yapılması doktorlar tarafından yararlı olarak belirtilmektedir. Fizik tedaviyi, fizyoterapistler özellikle bel ve boyun içinde bir takım egzersizler öğretirler. Bunlar belinizi güçlendirmek için yararlıdır. Fakat bunları hastayı önerdiğiniz zaman hastalar bir süre sonra bu hareketleri yapmaktan sıkılmaktadır, onun için günlük yaşam içerisinde adapte edilmiş egzersizlerin olması gerektiği düşünülmektedir. En basit olarak sırt üzeri yüzmek; bel ve karın kaslarını güçlendirmek için idealdir. Haftada üç defa yirmişer dakika sırt üzeri yüzmek yeterlidir.

Boyun için asıl gerekli egzersiz yapılacak boynu taşıdığı ağırlık kafadır. Yıllar yılı aynı ağırlığı taşıyor. Şişmanlayan bir kafa olmadığına göre, boyunda egzersizin çok bir önemi yoktur. Özellikle gebelik sonrasında bağlar gevşediği dönemde disklerin üzerine daha fazla yük bindiği için gebelik sonrasında yapılacak karın ve sırt adalelerini güçlendirmeye yönelik egzersizler ve fıtıkların oluşma ihtimalini azaltacaktır. Fizyoterapistin göstereceği egzersizleri sıkılmadan yapıyorsanız oda yeterli olacaktır.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.