Ana Sayfa » Hayatın İçinden » Demirhindi faydaları ve zararları

Demirhindi faydaları ve zararları

Ülkemizde çok eski zamanlardan beri Ramazan ayının başlıca içeceklerinden biri ve seçkin mutfakların tercihi; demirhindi şerbetinin ana maddesidir.

Hindistan topraklarında yetişen demir ağacı meyvelerinden elde edilen meyvenin sulandırılmasıyla birlikte ortaya çıkan bu şerbet başlıca; karaciğer rahatsızlıkları ve karaciğerden kaynaklanan cilt hastalıklarında ciddi tedavi edici özellik göstermektedir.

Yumuşatıcı özelliği sayesinde sindirim problemlerinde ve ağız boğaz ve mide bağırsak mukoza tahrişlerinde kullanıldığı gibi, mide bulantısı ve ekşimesinde de başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Zencefil ile birlikte kullanıldığında kış hastalıklarına karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özellik gösteren demirhindi; grip, soğuk algınlığı, sıtma, öksürük gibi rahatsızlıklarda ve boğaz ağrılarına karşı kullanılmaktadır.

Astımdan kaynaklanan nefes darlıklarında kullanılan demirhindi, aynı zamanda kalbi koruyucu ve iyi bir kolesterol düşürücüdür.

Antibiyotik özelliği sayesinde diş eti ve göz iltihaplarına karşı kullanıldığı gibi; aç karnına içilen şerbeti; böbrek ve safra taşlarını, ayrıca parazitleri düşürücü, safra şikayetlerini de azaltıcı etki göstermektedir.

Tükürük bezlerinin iyi çalışmasını sağladığı için; ağız kuruluğunu engelleyici olarak da kullanılmaktadır.

Özellikle yaz aylarında meydana gelen güneş çarpmalarına karşı ve kanama durdurucu olarak halk tababetinde uzun yıllardır kullanımı süregelen demirhindi; damar büzücü özelliği sayesinde varis ve hemoroite karşı da etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Harici olarak, eklem rahatsızlıklarında ve sedef, egzama gibi deri problemlerinde de kullanımı mevcuttur.

Demirhindi şerbeti nasıl yapılır? Demirhindi şerbeti tarifi

Şerbet olarak aktarlarda hazır halde satıldığı gibi; pulp kalıpları halinde de satılmaktadır. Hazır şerbetin kullanılması; bir litre su içerisine 250 ml şerbet eklenip seyreltilir ve günde iki kez bir bardak içilir.

Şerbet hazırlamak için; iki litre soğuk su içerisine, 200 gr demirhindi, 5-6 adet tane karanfil, 1 adet tarçın kökü eklenip çok kısık ateşte meyve pulpu çözülünceye kadar pişilir. Pulp iyice çözüldükten sonra karışım tülbentten geçirilip süzülür. Süzme işleminden sonra elde edilen sıvı içerisine, 2 litre daha su ile 500 gr esmer şeker eklenip tekrar kısık ateşte şeker iyice eriyip karışıncaya kadar pişirilir. Daha sonra ateşten alınıp süzülür ve soğutulur. Şeker kullanmak istemeyenler şeker yerine 250 gr bal ekleyip yine aynı şekilde hazırlayabilirler. İsteğe bağlı olarak içerisine 2-3 adet taze nane yaprağı da eklenebilir.

Kış hastalıkları ve soğuk algınlığına karşı içerisine; 10 gr zencefil tozu ve yarım çay kaşığı toz karabiber eklenip günde iki kez bir bardak içilir.

Demirhindi zararları mıdır?

Bilinen ciddi bir yan etkisi olmayan demirhindiyi güvenle kullanabilirsiniz. Çok aşırı kullanımda nadirde olsa ishale neden olabilir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde ve özellikle kullananlar, yaptıranlar, hastalıklar ve sendromlar alakalı tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağmaktır.
Yorum yapın