Cilt bakımı tavsiyeleri

Cilt bakımı tavsiyeleri

Cilt en temelde insanların vücudunu kaplayan, insanların dış ortamla dengesini sağlamaktadır. Cildin insan bedeninde önemli bir yere sahip olması nedeniyle çok fazla işlevi üstlenmektedir. Bu nedenle de cilde zaman zaman başta cilt yapısının sağlığı olmak üzere cildin de görünüşüne kavuşmasına yönelik işlemlerin yapılmasını ifade eden cilt bakımının yapılması gerekmektedir. Cilt bakımı genel olarak yüze uygulanan ve temizleme sürecini oluşturmaktadır. Cilt bakımı genel olarak kadınlar tarafından tercih edilse de herkesin yaptırması gereken ve düzenli olarak tekrar etmeleri gereken bir süreci ifade etmektedir. Cilt bakımı insanlar için önemli bir yere sahip olsa da cilt bakımı yapılırken öncelikli olarak kişilerin cilt tüpleri doğrultusunda karar verilmesi gerekmektedir. Ciltlerin tipi, cildin gereksinimleri doğrultusunda cilt bakımı gerçekleştirilmektedir.

Cilt Bakımı Yapılmasının Nedenleri

Cilt bakımı başta cildin sağlığı olmak üzere çok sayıda nedene bağlı olarak yapılmaktadır.

 • Ciltteki aknelerin temizlenmesi
 • Ciltteki deformasyonların giderilmesi
 • Cilt sıkılığının artırılması
 • Cilt üzerindeki renk eşitliğinin sağlanması gibi nedenler doğrultusunda yapılmaktadır.

Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Cilt bakımı cilt için önemli olsa ve birçok katkı sağlasa da bakım işlemleri insan cildine uygulanacak olan işlemlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Cilt bakımında kullanılacak olan ürünlerin son kullanma tarihinin geçmemiş olması
 • Cilt bakımında kullanılacak ürünlerin temizliği
 • Cilt bakımlarında insanların en çok yanlışı gerçekleştirdikleri noktalar arasında yer alsa da cilt bakımı gerçekleştirilirken kişilerin cilt tiplerine dikkat edilmesi
 • Cilt bakımı gerçekleştirmeden önce cildin temizlenmesi
 • Cilt bakımı sürecinde cildi tahriş eden ürünlerden kaçınılması gibi noktalar cilt bakımı sürecinde dikkat edilmesi gereken süreçler arasındadır.

Cilde iyi gelen bitkiler ve çaylar yazımızı okudunuz mu?

Cilt Bakımının Önemi

Cilt bakımı denildiğinde kozmetik veya güzellik anlaşılsa da cilt bakımı insan sağlığı başta olmak üzere birçok noktada kendisini göstermektedir. Cilt bakımının önemini hissettirdiği en önemli aşama cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Cilt bakımı cildin yaşayacağı deformasyon ve zararların giderilmesini sağlamaktadır. Cildin maruz kalacağı iç ya da dış faktörler  neticesinde söz konusu faktörlerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Düzenli olarak uygulanan cilt bakımı neticesinde ciltteki fazla yağ ve kirin giderilmesi sağlanırken cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

Yağlı cildin temizlenmesi

Mürver çiçeği, adaçayı, papatya çayları ılıdıktan sonra losyon olarak kullanılabilir. Gül suyu ve salatalık da iyi bir temizleyicidir.

Salatalık + Süt: Yarım salatalık püre haline getirilip 1 su bardağı sütle karıştırıldıktan sonra cilde uygulanabilir. Buzdolabında 3 güne kadar saklanabilir. Her kullanımdan önce karışımın iyice çalkalanması gerekir.  Yarım salatalık rendesi 1 su bardağı süt içinde üç dakika kaynatılıp soğuduktan sonra şişelenirse buzdolabında bir haftaya kadar saklanabilir.

Yulaf ezmesi + Süt: Bir avuç dolusu yulaf ezmesi bir fincan süt veya ayranla karıştırılıp macun haline getirildikten sonra cilde uygulandığında, ciltteki fazla yağı alır ve siyah nokta oluşumunu engeller.

Badem + gül suyu: İki çay kaşığı badem blenderden geçirilir. Yarım çay kaşığı gül suyu eklenir. 2-3 dakika sonra süzülüp şişelenir.

Ayran + rezene: Bir çay fincanı ayran ve iki çay kaşığı rezene yarını saat benmari usulü ısıtılır. İki saat demlendikten sonra süzülüp şişelenir. Buzdolabında bir haftaya kadar saklanabilir.

Cilde en iyi gelen yağ hangisidir? Yazımızda yağlı cildin temizlenmesi için kullanılan yağları bulabilirsiniz.

Kuru cildin temizlenmesi

Papatya: Bir çay fincanı tam yağlı süt ve iki yemek kaşığı papatya yarım saat benmari usulü ısıtılır, ancak kaynamasına izin verilmez. İki saat demlendikten sonra süzülüp şişelenir. Buzdolabında bir haftaya kadar saklanabilir.

Kayısı yağı: Besleyici ve nemlendirici olduğu kadar iyi bir temizleyicidir. Sonrasında fazla yağı silmek için ılık tıbbi papatya veya mürver çayı losyonu kullanılabilir.

Badem + limon: Yarım kâse doğal yoğurt, yarım yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı badem yağı karıştırılır. Hazırlanan karışım en geç üç gün içerisinde tüketilmelidir.

Normal cildin temizlenmesi

Ayran mükemmel bir temizleyici olup, limon suyu, çilek suyu veya püresi, bal veya çırpılmış yumurta beyazıyla karıştırılıp uygulanabilir.

Badem yağı: Kiri ve makyajı temizlemede etkilidir. Sonrasında fazla yağı silmek için ılık tıbbi papatya veya mürver çayı losyonu kullanılabilir.

Gliserin + gül suyu: Dört yemek kaşığı lanolin bir kapta eritilir. Bir yemek kaşığı gliserin ve yarım çay fincanı badem yağı ayrı bir kapta ısıtılıp eritilmiş lanoline eklenir. Üç yemek kaşığı gül suyu azar azar eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Soğuduktan sonra beş veya altı damla gül yağı eklenir.

Her cilde uygun temizleyiciler

Zeytinyağı + bal: İki çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı bal karıştırılıp cilde uygulanır. Sonrasında ılık papatya veya mürver çayı losyonuyla yıkanır.

Zeytinyağı + adaçayı: Bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı bal karıştırılıp ısıtılır. İki çay kaşığı adaçayından hazırlanan losyondan eklenip iyice karıştırılır. Son olarak iki damla elma sirkesi eklenir.

yuz-bakim-onerileri-2020

Tonikler

Cilt temizliği ile banyo veya yüz buharından sonra cildi sıkılaştırmak, büyük gözenekler oluşmasını ve cildin sarkmasını önlemek, ciltteki fazla yağı ve temizleyiciden kalan rezidüyü almak için uygulanır.

Salatalık suyu: Bir salatalık blenderde çevrilip suyu çıkarılır. Yüze sürülüp kuruyana kadar beklenir.

Atkuyruğu toniği: Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi bir bardak suda 5 dakika kaynatın. Süzüldükten sonra bir çay kaşığı miktarında alınır ve iki yemek kaşığı atkuyruğu çayıyla karıştırılır. Birkaç gün serin yerde tutulup 10-15 dakika yüze ve boyun bölgesine uygulanır. Ilık su veya gül suyuyla durulanır.

Cilt nemlendiricileri

Sabah saatlerinde uygulanmaları önerilir. Avokado, badem ve kayısı yağları, zeytinyağı, yumurta sarısı, ayran, bal, yulaf ezmesi ve şeftali suyu nemlendiricilerde sıkça kullanılmaktadır.

Yağlı cilt için nemlendirici

Avokado + ısırgan: 3 çay kaşığı balmumu eritilir. Dört çay kaşığı avokado yağı ısıtıldıktan sonra balmumuna eklenir. İki yemek kaşığı ısırgan çayı eklenir. Ilıdıktan sonra cilde uygulanır.

Kuru cilt için nemlendirici

Gül + badem: Birer çay kaşığı balmumu ve lanolin karıştırılarak eritilir. Bir yemek kaşığı badem yağı ısıtılıp karışıma eklenir. Azar azar üç yemek kaşığı gül suyu eklenir. Karışım soğuduktan sonra 5-6 damla gül yağı eklenip karıştırılır ve kaşık veya spatulayla kavanoza konur.

Avokado + bal: Bir taze avokado, bir çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı limon suyu ve yarım kâse doğal yoğurt blenderde çevrilip krem haline getirilir. Yarım saat sonra yüze ve boyun bölgesine uygulanır. Birkaç saat sonra cilt durulanır.

Her cilt için nemlendirici

Badem + kayısı: İki çay kaşığı kayısı yağı ve yarım çay kaşığı badem yağı, iki çay kaşığı ayran ve bir çay kaşığı soğuk aynısefa çayı bir kavanoza konur ve ağzı kapatılıp iyice çalkalanır.

Genel cilt bakımı

Gül suyu + gliserin losyonu: Nemlendirici ve el losyonudur. Bir çay fincanı gül suyu yarım çay fincanı gliserinle karıştırılıp şişelenir. Yağlı ciltlerde daha sulu kıvamda (gül suyu miktarını arttırılarak), kuru ciltler için daha katı kıvamda hazırlanır.

Aloe vera kremi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı aloe vera jel
 • ½ çay fincanı sızma zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı balmumu
 • 2 yemek kaşığı lanolin
 • 2 yemek kaşığı gül suyu
 • 2-3 damla gül, lavanta veya nane esansiyel yağı

Hazırlanış:

Aloe vera jel ve zeytinyağı blenderde karıştırılır. Balmumu ve lanolin benmari usulü eritilir ve yavaşça karışıma eklenir. Ocak kapatılıp gül suyu ve yağı eklenir. Karışım ılık ve kıvamlı olana dek karıştırılır. İyice katılaşmadan önce kavanoza koyulup ağzı kapatılır.

Yüz buharı

Cildin yüzeyindeki kanlanmayı hızlandırır ve ciltteki gözenekleri açar. Canlandırıcı ve rahatlatıcı etki yapar.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı rezene
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • 2 yemek kaşığı papatya
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş mürver çiçeği
 • 1 litre kaynamış su

Nane yerine kurutulmuş adaçayı veya lavanta çiçeği eklenebilir.

Hazırlanış:

Rezene kaşıkla veya havanda ezilip diğer bitkilerle birlikte geniş bir kâseye konur ve üzerine kaynamış su dökülür. Yüz bir cetvel mesafesinde olacak uzaklıkta (30 cm) tutulup baş bir havluyla örtülerek 5-10 dakika buhar uygulanır. Yüz kurulanır ve nemlendirici krem sürülür.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.