Cildi derinlemesine temizleyen maskeler

Cildi derinlemesine temizleyen maskeler

Siyah noktalar oluştuktan sonra yani gözenek tıkanma evresi tamamlanıp, siyah noktalar geliştikten sonra günlük kullandığımız temizleyiciler durumu düzeltilmesinde yeterli olmaz. Bu tip ciltlerde en fazla haftada bir sıklıkta kullanılmak üzere gözenek temizleyici, derin temizlik yapan arındırıcı maskeler, tıbbi tedavide gerekiyorsa, üzerine eklenilebilir.

Bu arındıcı maskelerin içerikleri, kil gibi yoğun yağı emici maddelerdir veyahut soyucu yenileyici meyve asitleri gibi, salisilik asit gibi maddeler olmalıdır.

Haftada birden sık uygulamada zorlayıcı ve çok kurutucu tahrişe zemin hazırlayıcıdır. Daha sık kullanımı doktorlar önermemektedir.

Hangi cilt maskesini uygulamalıyım?

Temel cilt tiplerimiz, yağlı cilt, yağlı ciltte uygulayabileceğiniz maskeler sadece yağlanma sorunu varsa kil maskeleri şeklinde fazla yağı emen maskeler beraberinde siyah nokta, sivilce problemi varsa yine kurutucu soyucu yenileyici maskeler çok yoğun siyah nokta varsa tanecikli maskeler tercih edilmelidir.

Kuru cilt tipinde ise, aleovera içeren yoğun nem maskeleri uygundur. Kırışıklar varsa, olgun cilt ise, meyve asitleri, multi vitaminler dediğimiz özellikle de deri sağlığında önemli A,C ve E vitaminler, çözülebilir kolejen içeren maskeler tercih edilmelidir.

Karma cilt bir diğer cilt tipidir. Karma ciltte, alın, burun ve çene yani T bölgesi yağ salgısı fazla, yağlıya dönük, yanaklar ise kurumaya meğilli cilt özelliği gösterir. Bu tip ciltlerde yüz bölgesine göre farklı maskeler bir arada uygulanabilir cildin ihtiyacına göre.

Maske yapmadan önce cilt bakımı

Maske uygulamadan önce cildin temiz olması çok önemlidir. Cilt türüne uygun tipine uygun temizleyicilerle bu temizlik yapılmalıdır. Örneğin, yağlı ciltlerde sulu köpüren temizleyiciler, kuru ciltlerde ise süt tipi temizleyiciler tercih edilmelidir.

Temizleme konusu abartılmamalıdır. Cildin gereğinden sık aralıkla, günde ikiden fazla temizlenmesi tahrişe zemin hazırlar. İdeali günde bir veya iki gezdir. Maksimum sabah – akşam temizliktir. Özellikle de sert temizleyici siyah noktaya, sivilceye meyilli tıbbi sorunlu ciltlerde destekleyici olarak tedaviye ek olarak önerilen temizleyicilerin çok sert olmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü tıbbi tedavide zaten soyacaktır, yenileyecektir ve kurutacaktır cildi.

Cilt maskesi yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Temiz cilde orta boy yumuşak bir fırça veya bir sıpatül yardımıyla maske tatbik edilmelidir. Miktar hususu önemli, ne çok ince nede çok kalın bir tabaka olmalıdır uygulama. Yeterli miktarda olucaktır. Fırça hareketleri yer çekimine zıt, her zaman aşağıdan yukarıya ve yüzün merkezini burun kabul edersek, merkezden çevreye doğru olmalıdır.

Kılcal damar hassasiyeti, kılcal damar çatlağına meyilli olan ciltlerde çok yumuşak hareketlerle fırça tatbik edilmelidir. Sert, baskılı uygulamalar hassasiyeti arttırır. Kişide kızarıklık ve yeni çatlaklara zemin hazırlar.

Yağlı cilt tipleri için maske önerileri

Yağlı cilt farklı cilt tiplerinden birisidir. Sıklıkla karşılaşılan bir cilt tipidir. Nedir işaretleri, nasıl fark ederiz ? Gözle görülür parlama, yağlanmayı gösteren, çoğunlukla geniş gözenek yapısı T bölgesinde yoğun hissedilir. Gevşek ve kalın bir deride yağlı ciltlerin özellikleri arasındadır.

Yağlı ciltte önerilen maskeler fazla yağı emici yine kil maskeleridir. Beraberinde eğer uygun kozmetik bakım yapılmamış, gözenekler tıkanmış, siyah noktalar ve sivilceler de oluşmuşsa o zaman soyucu yenileyici önermekteyiz. Doğal maddelerden organik maskeler tercih eden kişiler için, bunlara en uygun örnekler, elma, turunçgiller gibi meyvelerdir. Bunlarda bulunan meyve asitleri soyucu özelliğe sahiptirler. Birde salatalık, doğal madde olarak örnek verilebilir. Bunları içeren maskeler organik maskeler yağlı ciltler için kullanılabilir.

Kuru cilt tipleri için maske önerileri

Sulu temizlik, güneş, rüzgar, soğuk hava gibi iklimsel faktörlere mahruziyet sonrası bu ciltlerde gerilme ve yer yer pullanmalar bölgesel pullanmalar görülebilir ve erken dönemde yağ – nem dengesini sağlayacak uygun kozmetik bakımlarla desteklenmez ise vaktinden önce yaşlanma, marşömel kağıdı gibi çok ince ve çok sayıda karışıklıklarla karşı karşıya kalabilir kişiler.

Yoğun nem veren aleoveralı profesyonel kozmetik maskeler kullanılabileceği gibi doğal ürünleri tercih eden kişiler için saf zeytin yağı, badem yağı, bal, süt, yumurta gibi onarıcı proteinden zengin maskelerde yerinde olucaktır.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.