Cilde iyi gelen bitkiler ve çaylar

Cilde iyi gelen bitkiler ve çaylar

İlk hedef, cilt problemine sebep olan altta yatan faktörleri ortaya çıkarmaktır. Vücudu işleten organlardan veya sistemlerden bir tanesinin bile güçsüz kalması, istenmeyen toksinlerin vücuttan yeterli seviyede gönderilememesi, dolaşım, böbrek ve özellikle karaciğer rahatsızlıkları cilt problemlerine sebep olabilir. İkincil hedef ise cilt sağlığını bozan belirtileri tamamen ortadan kaldırmaktır. Cilt sağlığı için gün içerinde bol su tüketimi son derece önemlidir. Doğal güzelliğinizi korumanın ilk adımı sağlıklı yaşam tarzını benimsemenizdir. Sağlıklı yaşam tarzı kaliteli beslenmeyi, düzenli bir şekilde spor yapmayı, hayatınızda karşılaştığınız stres kaynaklarıyla başa çıkabilmeyi, düzenli bir şekilde uyumayı ve keyif alınan işlere vakit bulabilmenizi gerektirir.

İç organlar sağlıklı olduğunda ve ruh dengesi korunduğunda, dış güzelliğiniz vücudun içerisinden dışarıya doğru çıkarak yayılır. Cildin nefes alıp veren adeta solunum yaptığı bir organ olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Hassas pH seviyesi, rahatsızlıklara karşı direnci ve nem dengesi bilinçsizce uygulanan aşırı ve sert uygulamalarla hasara uğrayabilir. Bu yüzden cilt için kozmetikleri kullanırken dikkat edilmeli, hassas davranılmalı ve aşırı güç uygulanmamalıdır.

Doğru ve etkin bir cilt bakımı, cildin yapısına, cinsiyetine, hayat tarzına, genel sağlık durumuna ve içerisinde yaşadığı iklim şartlarına göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır.

Hangi bitkiler cildi güzelleştirir? Cilde iyi gelen ve onaran bitkiler

Atkuyruğu: Tek başına çayının hazırlanması için bir çay kaşığı atkuyruğu iki bardak kaynar suya atılarak demlenir. Sıvının yarı yarına inmesi önemlidir. Gün içerisinde bir-iki fincan cilt, saç ve tırnak sağlığı için içilir. Banyo yaptığınız suya veya ayak banyosuna ilave ediliğinde cilt problemlerine, romatizmal eklem sorunlarına ve incinmelere iyi gelir. Atkuyruğunun uzun süre aralıksız tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Bu şifalı bitki tüketildiği günlerde mutlaka yanında B vitamini alınması ve bol su içilmesi gereklidir.

Badem: Badem yağı cilt yüzeyine haricen sürülür. Özellikle kuru ciltleri besleyici ve nemlendirici özelliği bulunmaktadır.

Böğürtlen: Birkaç taze böğürtlen yaprağı veya bir çay kaşığı kuru yaprak bir bardak kaynar su içerisine ilave edilerek demlenir. Demlenen çay soğuduktan sonra cilt losyonu şeklinde uygulanır.

Çuha çiçeği: Çuha çiçeği yağı cilt problemleri için yaygın olarak kullanılan bir şifalı bitkidir. Kapsül şeklinde olan çuha çiçeği ise günde üç defa öğünlerden sonra bir tane tüketilebilir. Epilepsi rahatsızlığı bulunan kişilerin çuha çiçeğinden uzak durması önemlidir.

Dulavratotu: Yarım litre suyun içerisine dört-beş gram dulavratotu atılarak demlenir. Demlenme süreci kısa ateşte ağır ağır gerçekleştirilmelidir. Demlenen çay içerisine aynı miktarda karahindiba kökü ilave edilebilir. Hazırlanan karışım süzülerek gün içerisinde soğuk şekilde iki fincan tüketilebilir. Cilt problemlerinin düzelmesi kullanılmaya başlandıktan sonra bir ayı bulabilir.

Hercai menekşe: Cilt temizleyici ve cilt kaşıntılarını hafifletmek amacıyla demlenerek hazırlanır. Soğuduktan sonra elde edilen losyon haricen cilt yüzeyine uygulanır. Fazla miktarda tüketildiğinde mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.

Hint fesleğeni: Yaygın olarak kullanılan yüz losyonlarından bir tanesidir. Cilt yüzeyini sağlıklı ve parlak, ışıltılı bir hale getirir. Fesleğen, gül suyu ve zerdeçal tozu karıştırılarak ciltte oluşan siyah noktalara karşı uygulanabilir. Cilt yüzeyinde gerçekleşen enfeksiyonlarda gün içerisinde iki defa 10 ml uygulanabilir.

Huş ağacı: Cilt problemlerini tedavi etmek için dört-beş taze huş ağacı yaprağı bir bardak suya ilave edilerek kaynatılır ve 5-10 dakika demlenir. Gün içerisinde maksimum iki fincan tüketilir. Egzama, sedef ve herpes rahatsızlıklarında hazırlanan çay doğrudan cilt yüzeyine uygulanabilir. Tıbbi yağı hazırlanırken taze yaprakları hava almayacak bir kaba konur ve üzerini tamamen kapatacak şekillde zeytinyağı eklenir. Kabın ağzı iyice kapatılarak bir ay pencere önünde bekletilir. Belirli aralıklarla kap çalkalanarak yaprakların yağın altında kalması sağlanır. Bir ay sonra karışım süzgeçten geçirilerek sürahiye konur ve sonrasında koyu renkli cam şişelere doldurularak muhafaza edilir. Özellikle bu karışım egzama ve sedef rahatsızlıklarında destekleyici olarak kullanılabilir.

Ihlamur: Cilt kaşıntıları için losyon şeklinde haricen kaşınan yüzeye uygulanabilir.

Kuşburnu: Cilt temizleyici ve nemlendirici özelliği bulunan kuşburnunun kurutulmuş meyve kabukları kaynatılarak demlenir. Gün içerisinde en fazla üç fincan tüketilir.

Üzüm çekirdeği ekstresi: Cildin kırışmasını geciktirmek için hazır formları günlük en fazla 300 mg seviyesinde alınır. 3 aya kadar aralıksız alınmasının güvenilir olduğu bildirilmiştir.

Yoğurtotu: Taze olarak yoğurtotu bitkisi çorbalarda veya salatada kullanılabilir. Bir avuç yoğurtotu havanda dövülüp haricen güneş yanığı, yanık, sedef ve yaralarda kullanılabilir. Bir avuç bitki şeffaf torbaya koyulup suyu sıkılır ve gün içerisinde iki-üç kez bir çay kaşığı içilir. Suyu sonbahar veya kışın tüketilmesi gerekirse, eşit miktarda akışkan kıvamda bal eklenerek karıştırılır ve sonrasında şişelere doldurulur. Gün içerisinde üç kez en fazla bir çay kaşığı tüketilir. Haşlanarak demlenir ve günde 1-2 fincan içilebilir.

Avokado yağı saç ve cilt için faydalı mıdır? Cilde kullananlar

Meyan kökü cilt lekeleri için evde nasıl kullanılır?

Cilt lekelerine bitkisel kesin çözüm – Bitkisel kürler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.