Cilde en iyi gelen yağ hangisidir?

Cilde en iyi gelen yağ hangisidir?

Kozmetik ve sağlık ürünleri içinde çoğu zaman doğal yağlar bulunmaktadır. Nebati özelliğe sahip olan bu yağlar, cilt ve saç bakımı için kullanılabilir. Farklı cilt problemlerinin çözülmesi, cildin daha güçlü bir hale gelmesi ve daha ışıltılı bir görüntü için doğal yağlar sağladığı faydalar ile rahatlıkla kullanılabilir. Bu noktada da cilde faydalı birçok doğal yağı pratik bir şekilde elde edebilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı

Badem yağı; bol miktarda A ve K vitamini içeriği bulundurur. Cildin nemlenmesine yardımcı olur, çatlak oluşumlarına karşı bakım sağlar ve saçlarda da gürleşme sağlar.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı; saç ve cilde mesaj yapıldığında, nemlendirme, elastikiyet ve bakım imkanı sağlamaktadır. Özellikle akne eğilim sorunu için karşı bakım gerçekleştirmek açısından kullanıldığı gibi saç tellerine bakım yaparken, canlılık ve yumuşaklık için de kullanılabilir.

Kantaron Yağı

Ciltte oluşan leke sorunları ve görüntü ile ilgili sorunlar açısından özellikle karşı bakım sağlaması ile bilinen kantaron yağı, pürüzsüz bir cilt için yardımcı olurken, bebeklerde pişik bakımı için kullanılabilir.

Argan Yağı

Bilhassa saç bakımında kullanılan argan yağı, saçlara parlaklık kazandırırken, cilt sorunları üzerinde de etkilidir. Özellikle rahatlama ve dinlenme için masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Bu yağ, özellikle saç bakımında tercih edilirken, parlaklık kazandırır. Saç bakımı için maskeler veya krem şeklinde kullanılabilen bu yağ, cilt bakımında da kırışıklıklara karşı bakım için kullanılabilir.

Lavanta Yağı

Çok naif bir kokuya sahip olduğu için parfüm şeklinde de kullanılan lavanta yağı, saç diplerini besleyebilir. Kepeğe karşı bakım için kullanılırken, uykuyu dalmayı kolaylaştırır. Banyo suyuna katıldığında, vücut sorunlarını giderir ve yorgunluğa karşı gayet iyi gelmektedir.

Shea Yağı

Shea yağı ise cilt nemlendirici, elastikiyet kazandırıcı ve besleyici bir yapıya sahiptir. A, D, E ve F vitamini açısından zengin olan bu yağ, parlak ve canlı saçlar için tercih edilir.

Portakal Çiçeği Yağı

Özellikle cilt yanıklarının tedavisinde kullanılan bu yağ, yanık izlerini ortadan kaldırmaya da yardımcı olabilmektedir.

Kamelya Yağı

Çabuk emilen yapısı ile birlikte cilde pürüzsüzlük sağlamak, yaşlandırıcı etkiden kurtulmak ve yıpratıcı etkiyi gidermek için kullanılabilir. Özellikle hassas, kuru ve olgun ciltler için tercih edilebilir.

Tamanu Yağı

Madagaskar kökenli elde edilen bu yağ koyu yapılı bir özelliğe sahip olarak, cildi sakinleştirir ve kesiklerde tedavi edici bir etki sağlar.

Zeytinyağı

Tüm bu yağların dışında özellikle yüzyıllardır kullanılan zeytinyağı ise cilt ve saç bakımı için nemlendirici etkisi, antioksidan özellikleri, besleyici özelliği ve yumuşatıcı yapısı ile tercih edilmektedir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.