Ceviz Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ceviz Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ceviz Alerjisi Nedir?

Gıda alerjisi en temelde bir kişinin tüketmiş olduğu bir besine kişinin kendi bağışıklık sisteminin maddelere karşı vermiş olduğu normal olmayan düzeydeki tepkileri ifade etmektedir. Gıda alerjileri insanlarda en sık görülen alerjilerin başında gelmektedir. Alerji noktasında unutulmaması gereken nokta ise alerji zamana göre değişebilen özellikte olmaktadır. Diğer bir deyişle alerji bir kişide doğuştan oluşan ve uzun süre devam eden özellikte olabildiği gibi zaman zaman kısa bir sürede geçebilmektedir. Yine daha öncesinde bulunmayan bir alerji ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Yiyecek alerjileri kişinin bağışıklık sistemi içerisinde birtakım yiyeceklerin içerisindeki proteinlerin zararlı olarak değerlendirilmesi sonrası buna tepki vermek amacıyla oluşan durumu ifade etmektedir.

Ceviz Alerji Yapar Mı?

Bir tür kuruyemiş alerjisi olarak da bilinmektedir. Ceviz alerjisi hem çocuk hem de yetişkinlerde en çok karşılaşılmakta olan besin alerjileri arasında yer almaktadır. Ceviz alerjisinin ortaya çıkarak kendilerini göstermeleri genellikle tüketilmeleri halinde kendisini göstermektedir. Ceviz alerjisi bulunan kişilerde ceviz ya da ceviz içeren besinler tüketmeleri halinde kendisini göstermektedir. Kişiler bu ürünleri tüketmelerinin ardından çok kısa bir süre içerisinde belirtilerini göstermeye başlamaktadır.

Ceviz Alerjisi Belirtileri

Ceviz alerjisi çok farklı şekillerde kendisini gösterip kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Ancak alerjilerin göstermiş olduğu belirtiler değişkenlik gösterse de genel olarak görülen ve sıklıkla rastlanan belirtilerin varlığından söz etmek mümkün olabilmektedir.

 • Ciltte döküntü
 • Ciltte ve burunda kaşıntı
 • Ciltte kızarıklık
 • Gözler ve dudak kısımlarında şişme
 • Hapşırma
 • Öksürmek
 • Hırıltılı bir solunum
 • Nefeste darlık
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Baş dönmesi
 • Tansiyon düşmesi
 • Kramplı ağrı
 • Egzama
 • Sivilce
 • Eklem ağrısı
 • Yutma veya nefes alma güçlüğü
 • Göz kasılması ya da sulanma
 • Kan basıncı düşmesi
 • Bayılma gibi belirtilerin birisi ya da birden fazlasının görülmesi durumunda alerji kendisini gösterebilmektedir.

Alerji belirtilerinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktası ise alerji belirtilerinin kişiden kişiye değişebiliyor olmasının yanı sıra belirtilerin görülme durumunun kişiden kişiye değişebiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Belirtilerin görülme oranı ve şiddeti değişebilmektedir.

Ceviz Alerjisinin Tanısı

Gıda alerjisinin tanısı için birçok yöntem bulunmaktadır. Gıda alerjisinin net olarak tespiti için kan testi ya da deri pick testi gerekmekte ancak diğer birçok yöntem de etkili olmaktadır.

Besin alerjilerinin tanısında uygulanan deri prick testi; birtakım alerjen maddelerin ya da alerji tetikleyicilerine karşılık vermekte olan lgE antikorlarının ölçümünü gerçekleştirmektedir. Birbirinden farklı özellikteki alerjen madde içermekte olan  küçük ölçekli solüsyonların cildin yüzeyi ya da cilde altına küçük bir çizikle enjeksiyon yardımıyla edilmesi sonrası alerjen maddenin reaksiyon oluşturması beklenerek alerji tespiti yapılmaktadır. Alerjik reaksiyon gelişmesi halinde gerçekleştirilen test pozitif olarak sonuçlanmaktadır. Bu testin yapıldığı sürede semptomlar kendisini küçük kırmızı alan şeklinde kendisini göstermektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu testin yapıldığı sırada reaksiyon oluşturan madde daima o maddeye karşı alerji oluştuğu anlamına gelmemektedir.

Alerjilerin tanısında kullanılan en güvenilir olan yollardan birisi de gerçekleştirilen kan testleri olmaktadır. Kan testleri kan içerisinde bulunan spesifik özellikteki alerjen maddelere karşı lgE antikorlarının ölçümünü gerçekleştirmektedir. Sıklıkla başvurulan kan testlerinden birisi de Radyoallergosorbent testi ya da RAST şeklinde isimlendirilmektedir. Tıpkı gerçekleştirilen cilt testlerinde olduğu gibi kişinin söz konusu alerjen maddeye alerjisi bulunduğunun anlamına gelmemektedir.

Alerjinin tanısı için uygulanan yöntem besin provokasyon testleri olmaktadır. gerçekleştirilen besin provokasyon testi alerji konusuyla ilgili uzmanlığı bulunan kişiler olması gerekmektedir. Ağız ya da solunum yolu şeklinde çok az miktarda alerjen madde olduğundan şüphelenilen maddenin verilerek gözlem yapılmasına dayanmaktadır.

Alerjilerin tespitinin gerçekleştirilmesi için en yeni tanı yöntemlerinin başında moleküler alerji testi kullanılmaktadır. ISAC testi olarak da bilinen test alerji tarama testi olarak da bilinmektedir. Gerçekleştirilen bu test 100’ün üzerinde ana alerjen maddenin aynı anda tespit edilmesini mümkün kılmaktadır. Gerçekleştirilecek olan test için çok az oranda kana ihtiyaç duyulması nedeniyle çocuklarda dahi kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Diğer alerjilerde olduğu gibi ceviz alerjisinde de hastaların ön hikayesi ve ailesinde böyle bir geçmişin bulunup bulunmadığı önemli bir kriter olmaktadır.

Ceviz Alerjisi Tedavisi

Ceviz alerjisinin tedavisi için öncelikli olarak gerçekleştirilmesi gereken işlem alerjinin tespiti gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Alerji tedavisi sürecinde gerçekleştirilecek olan ilk adım öncelikle alerjiye sebep olan cevizin kişinin hayatından uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu noktada ceviz alerjisi bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta cevizin tamamen tüketimden çıkartılması gerektiği noktasında olmaktadır. Alerjisi bulunan kişiler cevizi direkt olarak tüketmemesi ve içerisinde ceviz bulunan hiçbir gıda maddesini tüketmemesi gerekmektedir. Eliminasyon diyeti şeklinde benimsenen beslenme alerjiye sebep olan gıdaların kişilerin alerjiye neden olan gıdanın beslenme şeklinden çıkartılması gerekmektedir. Ceviz alerjisi başta olmak üzere besin alerjileri tedavi edilmemesi halinde tedavi edilmemesi halinde besin alerjileri ölüme varan hayati risklere yol açabilmektedir. Besin alerjileri zaman zaman besinlere karşı olarak tolerans gelişimleri oluşabilmekte ya da besin alerjisinin ortadan kalkması da gözlemlenebilmektedir. Ancak ceviz gibi bir takım besin alerjileri hastaların hayatları boyunca devam edebilmektedir.

Konusunda uzman bir hekim tarafından çocuğun tam kapsamlı fiziksel muayenesi yapılmalıdır. Fiziksel muayeneden sonra yapılacak testler için çocuğun bir hafta boyunca yediği ve içtiği gıda maddeleri hakkında hekim bilgilendirilmelidir. Ceviz alerjisinde ürünün direkt olarak tüketilmesinden ziyade endüstriyel olarak işlenmiş  olan gıdalarında içeriğinin iyi bir şekilde incelenmesi ve içerisinde ceviz bulunup bulunmadığının incelenmesi gerekmektedir. Alerji tedavisinde önemli olan bir nokta da her olasılığa karşın kişilerin yanında ilaç taşıması gerekmektedir.

Bebeklerde Ceviz Alerjisi

Ceviz alerjisi özellikle bebek ve çocuklarda sıklıkla rastlanmaktadır. Besin alerjileri bebeklerde genel olarak 6 aydan sonra görülmeye başlanan bir durumu ifade etmektedir. Bunun nedeni ise aştı ay ve sonrası bebeklerin ek gıdaya geçmeye başladığı döneme denk gelmektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise alerjinin yalnızca altı aydan büyük olan çocuklarda görüleceği şeklinde yanlış bir kanının oluşmaması gerekmektedir. Bebekler ilk doğdukları andan itibaren anne sütü tüketmektedirler ve anne sütünden aldıkları besin içerikleri nedeniyle de besin alerjileri oluşabilmektedir.

Bebeklerde besin alerjisi bebeklerin ciltlerinde kırmızı renkli döküntü, hırıltılı bir solunum, öksürme, kusma, kabız ya da ishal olma dudaklarda morluk gibi çok farklı belirtiler göstermektedir. Yeni doğan bebeklerde ise alerji belirtileri genellikle kanlı ya da sümüksü yapıdaki kakalar, şiddetli düzeydeki kolik sancılanmalar, reflü semptomları, pişik ve kilo alma oranında azalma görülmektedir.

Besin alerjileri zaman zaman ani ölümlere dahi yol açabilmektedir. Ceviz alerjisi de diğer besin alerjilerinde olduğu gibi ailevi olarak alerji geçmişi bulunan bebek ve çocuklarda hayatlarının ilk olarak 5 ya da 7 yılında besin alerjisi oluşma riski diğer çocuklara nazaran %20 oranında artmaktadır.

Bebek ve çocuklarda oluşacak olan alerjiler çoğunlukla genetik özellikler doğrultusunda oluşabilmektedir. Ancak bunun yanı sıra dış faktörler doğrultusunda da oluşabilmektedir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.