Bebeklerde diş çıkarma dönemi belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma dönemi belirtileri

Her anne babanın dört gözle beklediği, çoğunlukla ağrılı ve sancılı geçtiği düşünülen bebeklerde diş çıkarma süreci genellikle doğumdan sonra altıncı ay ile bir yaş aralığında değişmektedir. Bebeklerde çıkan ilk dişler birincil veya süt dişleri olarak isimlendirilir ve çoğunlukla yirmi adetten oluşur. Tamamının çıkmasının üç yaşı bulduğu süt dişleri çocuk altı yaşına geldiğinde yavaş yavaş görevini tamamlamaya başlar. Bebeklerde diş çıkarma dönemi pek çok anne baba için merakla beklenen ve her bebekte farklı semptomlar ortaya çıkaran bir dönemdir. Bazı bebekler direk ağzında bir iki tane ufak süt dişiyle birlikte doğarken bazı bebekler altı aylık olmalarına rağmen süt dişi çıkarmamış olabilir. Bu son derece yaygın karşılaşılan bir durum olup endişe edilmemelidir. Kulaktan dolma bilgilerle başkasının bebeğinde oluşan durumu kendi bebeğinizle karşılaştırmamanız aklınıza takılan tüm soruları bebeğinizin hekimine danışmakta fayda vardır.

Bebeklerde diş ne zaman çıkar?

Bebekler üç aylık oldukları zaman yavaştan dünya ile etkileşim kurmaya başlarlar ve çevresini keşfetmeye başlar. Bu keşfetme çoğunlukla ağız yoluyla gerçekleşmektedir. Bu döneminde bebek her eline geçirdiği şeyi ağzına götüreceği için çok dikkat edilmelidir. Tükürük salgısının artmasıyla birlikte bebeklerin parmaklarını ağzına götürme alışkanlığı gözle görülür derece artacaktır. Toplumumuzda yaygın olan bir inanış bulunmaktadır. Bebek bu keşif dönemine başladığı zaman çoğunlukla dişlerinin çıkacağı düşünülür ve bu gerçekleşmediği zaman ebeveynler endişe etmeye başlar. Fakat bu gelişim döneminin diş çıkarma ile bir alakasının olmadığı unutulmamalıdır. Bebeklerde diş çıkarma dönemi çoğunlukla altıncı aydan itibaren başlar. Bu süre bir yaşına kadar uzayabileceği için panik yapılmaması önemlidir. Türkiye’de genel olarak istatistiklere bakacak olursak kız bebeklerin erkeklere göre biraz daha erken dönemde diş çıkarmaya başladığını söyleyebiliriz. Çocuk dört yaşına geldiği zaman kafa yapısında özellikle çene bölgesinde değişim ve gelişim görüleceğinden bu dönemde süt dişlerinin arasında boşluklar oluşabilir, bu normal bir durumdur ve süt dişleri döküldüğü zaman sorun ortadan kalkacaktır. Ortalama olarak çocuk on iki yaşına gelene kadar süt dişleri ve kalıcı dişler ağızda bulunabilir. Bu yaştan sonra süt dişleri yerini tamamen kalıcı dişlere bırakacaktır.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bebeklerde yaygın olarak karşılaşılan diş çıkarma belirtileri ebeveynler tarafından en çok sorgulanan konulardan birisidir. Editörlerimize bu konuyla ilgili çok fazla soru gelmektedir. Bu dönemde karşılaşılabilecek belirtiler bebekten bebeğe göre değişiyor olsa da temelde huysuzluk ve uyku problemleri bulunur. Bebekler diş çıkaracakları zaman uyku düzenlerinde bozulmalar ve sürekli huysuzluk yaşayabilirler. Bu dönemin geçici olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bazı bebekler süt dişleri çıkardığı dönemde yemek yemek istemezler ve geçici olarak iştahsızlık gözükebilir. Bunu takiben ishal veya kabızlık problemleri de yaygındır. Ağız çevresinde oluşan kızarıklık ve döküntüyle birlikte tükürük akıntısında artış normal kabul edilmektedir. Bu belirtilerin dışında ateş, kusma gibi durumlar olduğunda doktorunuza başvurmanızı öneririz. Normal şartlarda bebeklerde diş çıkarma ateşi diye bir şey yoktur ve altında yatan sebebin mutlaka araştırılması tavsiye edilir.

Bebeklerde diş çıkarma zamanı (Tablo)

Bebeklerde diş çıkarma dönemleri hakkında hazırladığımız tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Çıkarma dönemleri ay, dökülme dönemleri yıl olarak hazırlanmıştır. İşte bebeklerde diş çıkarma tablosu:

Diş Çıkma Dönemi (Ay) Dökülme Dönemi (Yıl)
Üst Ön Dişler 6 ile 8 6 ile 7
Üst Yan Dişler 9 ile 11 7 ile 8
Üst Köpek Dişleri 16 ile 20 10 ile 12
Üst Küçük Azılar 12 ile 16 9 ile 11
Üst Büyük Azılar 20 ile 30 10 ile 12
Alt Ön Dişler 5 ile 7 6 ile 7
Alt Yan Dişler 10 ile 12 7 ile 8
Alt Köpek Dişleri 16 ile 20 9 ile 12
Alt Küçük Azılar 12 ile 16 9 ile 11
Alt Büyük Azılar 20 ile 30 10 ile 12

Bebeklerin diş çıkarma süreci

Diş çıkarma süreci bebeklerde çoğunlukla çok büyük rahatsızlıklara ve problemlere neden olmadan kendiliğinden başlayan ve herhangi bir müdahale gerekmeden kendiliğinden biten olağan bir durumdur. Bu süreçte yaşanabilecek ateş ve ağız rahatsızlıklarını hafifletecek çeşitli önlemler alınabilir. Bu önlemler arasında evde uygulanabilecek en basit yöntem masajdır. Ebeveynler ellerini iyice yıkadıktan sonra bebeklerin diş çıkardığı bölgeye hafifçe masaj yapabilirler. Bu masaj hem bebeğin bu süreçteki huysuzluğunu azaltmada hem de dişlerindeki kaşıntıyı geçirmek için etkili bir yöntemdir. Diş çıkarma sürecinde bebek eline aldığı tüm nesneleri ağzına götüreceği için bu dönemde çok dikkat edilmelidir. Nesnelerin zararlı kimyasallar ve boyalar içermediğine emin olunmalıdır. Bebeklerin diş çıkarma sürecinde dönem dönem ateş görülebilir. Vücut sıcaklığının 38 dereceye kadar yükselmesi normal kabul edilse de süreç yakından takip edilmelidir. 38 dereceden yükseğe çıkan ateş durumunda hekime başvurulmalıdır. Yüksek ateşe neden olan herhangi bir enfeksiyon varsa medikal tedavi gerekebilir. Bu dönemde hekim tarafından reçetelendirilmemiş hiçbir ilaç, tablet veya jeller bebeğe verilmemelidir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.