Bebeğin Vücudunda Kırmızı Noktalar

Bebeğin Vücudunda Kırmızı Noktalar

İnsanların dış dünyayla bağlantılarını oluşturan en önemli yapılar arasında yer almaktadır ciltler. İnsan organizmalarının dış ortamla olması gereken dengelerin sağlanmasına yardımcı olmakla birlikte zaman zaman ciltlerle ilgili birtakım problemlerle de karşılaşılabilmektedir. Özellikle de bebeklerde de karşılaşılabilmektedir. Karşılaşılacak olan hastalıklar kimi zaman çok basit hastalıklar olsalar da kimi zaman da önemsenmesi gereken ciddi hastalıklar olmaktadır.

Bebeklerde doğum lekesi neden olur? Bebeklerde doğum lekesi ne zaman geçer?

Doğum lekeleri yeni doğan bebeklerde en çok görülen cilt hastalıkları arasında görülen cilt lekeleri mongol olarak da değerlendirilmektedir. 1 – 2 santimetre veya daha büyük genişliğine sahip olabildiği gibi renkleri mavimsi ya da morumsu olmaktadır. Görülecek olan durum çocukların ilerleyen yaşlarında ortadan kalkmaktadır. Doğum lekeleri gibi bebeklerde görülecek olan beneklenme de bebeklerde sıklıkla görülen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Hastalığın en belirgin özellikleri arasında bebeklerin soğukla karşılaşmaları halinde daha sonra koyu pembe renkli dalgalanmalar görülmektedir. Mermerimsi görünüşüne sahip olan hastalık kendiliğinden geçmektedir.

Bebeklerde kızarıklık ve kabarma

Yeni doğan bebeklerde en çok görülen hastalıklar arasında yüzeysel hemanjiyomlar da yer almaktadır. Bebeklerin göz kapakları, dudak üstleri, enseler gibi bölgelerde görülen kırmızı lekeler halinde görülen hastalık tıpkı doğum lekeleri gibi zaman içerisinde ortadan kalkmaktadır.

Cilt soyulmaları bebeklerde görülebilen hastalıklar arasında genellik olarak görülen hastalıklar arasında cilt soyulmaları da yer almaktadır. Yeni doğan bebeklerin ilk haftasında görülürken pullanmayla beraber ardından soyulmaktadır.

Yeni doğan bebeklerin sırt, omuz ve yüzleri olmak üzere hemen hemen her yerinde görülebilen ince tüylerle karşılaşılabilen ve lanugo şeklinde isimlendirilmektedir. Tıpkı diğer hastalıkların çoğunda olduğu gibi zaman içerisinde geçebilmektedir. Yeni doğan bebek grubunda zamanla kaybolan cilt rahatsızlıkları arasında deri yüzeyinde görülen yağ bezleri olmaktadır. Bebeklerin ilk doğduğu dönemlerde karşılaşılan ve burun, üst dudak gibi bölümlerde karşılaşılan ince yapılı ve sarımsı yapıya sahip kabarık yapıları ifade etmektedir.

Bebeklerde birbirinden farklı hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıklara zaman zaman çok basit tedavilerle çözüm üretebilse de zaman zaman ilaç ya da krem benzeri tedavi süreçlerine ihtiyaç duyulabilmektedir. Yeni doğan grubu başta olmak üzere bebeklerde sıklıkla görülen ve içi su dolu kabarcıklar halinde gösteren bir hastalıktır toksik eritemi. İsilik, milia, yeni doğan aknesi, cilt kurtuluğu, bebek egzaması, konak ve pişik gibi cilt problemleriyle de karşılaşılabilmektedir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.