Aynısefa Kremi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aynısefa Kremi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aynısefa kremi, aynısefa isimli bitkinin özünden yapılmıştır. Halk arasında çok fazla bilinmese de cilt sorunlarına iyi gelen ve daha birçok faydası olan bir kremdir. Aynısefa bitkisi ılıman iklim olan coğrafyalarda yetişmektedir. Latince de ayın ilk günü anlamına gelmektedir. İlk kullanıldığı zamanlar ise 12. yüz yıla kadar dayanmaktadır. Tıbbi bir ürün olsa da bazen yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı görevi görüyor. Bitkinin yaprağı merhem haline getirilerek birçok hastalığa çözüm bulunmuştur.

Aynısefa Kreminin Faydaları

 • Aynısefa kremi yaşlanma ile birlikte gelen cilt lekelerini ortadan kaldırır,
 • Merhem olarak kullanıldığı zaman vücuttaki yaralara iyi gelir ve kanamaları durdurur,
 • Ciltte oluşan zedelenme ve ezilmeler sonucu oluşan deformasyonların iyileşmesini sağlar ve kaşıntıları azaltır,
 • Yanıkları tedavi eder ve hızlıca iyileşmelerini sağlar,
 • Sivilce gibi cilt sorunlarına iyi gelmektedir, ayrıca bakteriyel ve alerjik cilt sorunlarınıda çözer,
 • Aynısefa kremi dudakları soğuktan korur ve çatlamalarını ö Kış havalarında kesinlikle kullanılmalıdır,
 • Aynısefa kremi cildi soğuk ve sıcak hava değişikliklerinden, rüzgâr ve güneş gibi dış etkenlerden korur,
 • Sedef ve egzema gibi cilt problemlerinin önüne geçer,
 • Ayak mantarına çok iyi gelmektedir,
 • Topuk, diz ve dirsek gibi çok çabuk sertleşen bölgelerin yumuşamasını sağlar,
 • Romatizmal ağrıları hafifletir,
 • Aynısefa kremi pişik oluşan bölgelere ince bir tabaka halinde uygulandığı taktirde pişiği tedavi eder.
 • Cilde uygulanan makyajı temizlemek için kullanılabilir.

Aynısefa Sabununun Faydaları

Eğer aynısefa sabununu düzenli olarak aksatmadan kullanırsanız cildinizde sivilce veya lekeden eser kalmaz. Sabunun içinde bulunan antioksidan cildinizi ölü derilerden kurtarır ve bu sayede cildiniz daha temiz, canlı görünür. Her ne kadar bitki sabunlarının ciltleri kuruttuğu söylense de aynısefa sabunu cildi nemlendiriyor. Eğer cildinizde sivilce, güneş lekesi, yaşlılık lekesi ya da kaşıntılar var ise aynısefa sabununu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Aynısefa Çiçeği Neye İyi Gelir?

Kap çiçeği ya da ortak kadife olarak bilinen aynısefa çiçeği en çok Güney Avrupa taraflarında görülmektedir. Bu çiçek Ekim aylarına doğru tamamen açmış oluyor. Aynısefa çiçeğinin kadifeye benzeyen bir yüzeyi vardır ve turuncu ya da sarı renkte olurlar. Aynısefa çiçeği, Antik Yunan kitaplarına göre kadınların güzellik sırrıdır, ayrıca tadı güzel olduğu için salatalara bile konulabiliyor.

Aynısefa çiçeği doğal ve güçlü bir enfeksiyon önleyicidir ve cilt hastalıklarına iyi gelir. İçinde bulunan zengin Lutein maddesi sayesinde saç köklerini güçlendirir. Ülkemizde en yaygın kullanım şekli kremdir. Bitki çayı olarakta tüketilebilir, grip ve nezleyi önler.

Aynısefa çiçeği ülser, reflü ve gastrit gibi yaygın mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Eğer yemek sonra bir bardak aynısefa çiçeği çayı tüketirseniz mideniz şişmez. Ayrıca mide asidinizi düzenleyerek kasılmaların da önüne geçer. Mide ve bağırsaklarda ki atıkları temizler.

Aynısefa çiçeği vücuttaki serbest radikal hücrelerin sayısını azaltmaktadır. İdrar yolu ile bakterileri vücuttan atar. Ayrıca idrarında daha rahat yapılmasını sağlar. Virüslere karşı bağışıklığınızı güçlendirir.

Aynısefa çiçeği kadınların ay dönemlerindeki sancılarını azaltmaktadır. Hormon bozukluğunun önüne geçer ve krampları engeller. Eğer pencerenizin önüne bir miktar aynısefa çiçeği yağı koyarsanız evinize böcek ya da sivrisinekler bir daha girmeyecektir. Eğer vücudunuzda böcek ısırığı vb. bulunmaktaysa aynısefa çiçeğini kaynatın ve bu suyu bir sprey kutusuna boşaltarak yara olan kısma sıkın. Isırıkların şiddeti azalacaktır.

Aynısefa yağı tırnaklardaki mantar oluşumunu önler ve tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlar. El ve ayaklara sürüldüğü zaman cildin yumuşaklığı artar ve soğuklara karşı çatlamasını önler.

Aynısefa çiçeği doğal ve güçlü bir antiseptik olduğu için siğil tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilt katmanlarına emilim sağlar ve kolajenin artmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre aynısefa çiçeği yağını kullananların cilt yüzeyleri daha hızlı yenileniyor ve dokular uzun süre genç kalıyor.

Migren ya da strese bağlı oluşan bir baş ağrınız var ise aynısefa kremini enseye ya da alnınıza sürerek şiddetin ağrısını azaltabilirsiniz.

Özellikle son günlerde ortaya çıkan ve tüm Dünya da hızla yayılmaya başlayan Koronavirüs yüzünden insanlar oldukça tedirgin. Dediğimiz gibi Aynısefa çiçeği virüslere karşı vücudu korumaktadır. Bu sebeple aynısefa çiçeğini krem, yağ ya da çay şeklinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede virüslerden korunarak sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.