Anne sütünü artıran şifalı bitkiler ve mucize yiyecekler

Anne sütünü artıran şifalı bitkiler ve mucize yiyecekler

Bir annenin bebeğine dünyaya geldiğinde ilk vereceği hediye onu emzirmektir. Bebeklerin sağlıklı beslenebilmeleri için, doğduktan sonra sağlıklı bir ömür sürebilmeleri için yapılan en önemli eylemdir emzirmek.

Yeni doğan bebeklerde anne sütü; bağışıklık sisteminin temelini oluşturmakta ve bebekleri tüm dış etkenlere karşı korumaktadır. Kimi zaman kullanılan medikal ilaçlardan bile daha değerli olan, insanın varoluşundan bu yana en kıymetli besin kaynağı kabul edilen anne sütü, bazı annelerde maalesef azalmakta hatta önlem alınmadığı takdirde kesilmektedir.

Sütüm kesildi! Anne sütünün kesilmesi neden olur?

Annede süt kesilmesinin bir çok nedeni olabileceği gibi en yaygın nedenler arasında bebeğin süt emmek istememesi, annenin düzensiz ve sağlıksız bir şekilde beslenmesi ve bir takım hormonal bozukluklar neden olabilmektedir. Sütü azalan anneler, çok eski zamanlardan bu yana süt arttırmak için bir çok farklı yiyecek, içecek ve şifalı bitkilerden yararlanmışlardır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde anne sütünü arttıran şeylerin başında gelen şifalı kürlerimizi bulabilirsiniz. Fakat öncesinde basit bir kaç tane öneri vermek istiyoruz.

anne-sutu-artiran-seyler

Anne sütünü artıran şeyler

Özellikle bebeğin doğumunun hemen sonrasında bebek olabildiğince düzenli ve sık aralıklarla emzirilmeye gayret edilmelidir. İlk zamanlarda bebeğin süt emmesi ona gelişimini sağlayabilmesi adına kilo aldıracağı gibi annenin de daha fazla süt üretmesi için teşvik edici bir unsur olacaktır. Annenin memesinin içerisinde doğası gereği bebeğe her zaman ihtiyacı olan miktarda süt bulunmaktadır, emzirme sırasında da vücudumuz o kadar muhteşem bir şekilde yaratılmıştır ki meydana gelen hormonal uyarılma sayesinde tekrardan süt salgılanmaya başlanacaktır.

Anne sütü nasıl artar? Anne sütü nasıl arttırılır?

Bebeğinizi elinizden geldiğince uzun süre emzirmeye çalışın. İlk başta sağ memenizden başlayarak oradaki süt bitene kadar emzirin ardından sol memeye geçin ve oradaki sütü de bitirmeye çalışın. Bu sayede hem memeden ilk etapta gelen sulu süt hem de ardından gelecek besin içeriği bakımından zengin kaliteli süt bebek tarafından emilmiş olacaktır. Bu yöntem sayesinde vücudunuzun süt dengesini sağlayabilmesini ve gerekli hormonları tekrardan salgılanmasını desteklemiş olursunuz.

Her insan beslenmesinin sağlıklı ve düzenli olmasına özen göstermesi gerekse de bu emziren anneler için çok daha önemlidir. Özellikle emziren anneler sağlıklı süt üretebilmek için mutlaka yediği şeylere dikkat etmeli ve düzenli bir şekilde dinlenmelidir. Bu noktada babalara önemli bir iş düşmektedir. Annenin dinlemesi adına evdeki iş yükünü biraz daha üstlerine alması önemlidir. Günümüzde vakitsizlikten dolayı anneler sütlerini sağmakta ve daha sonradan bebeğe vermektedir. Bu işlem yerine bebeğin sütü direk memeden emmesini sağlamanız çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca emme işlemi esnasında bebeğinizi mümkün olduğunca hafif şekilde tutun ve sizin vücudunuza temas etmesine özen gösterin. Yukarıda bahsettiğimiz temel tavsiyelerimiz işe yaramadıysa ve sütünüz gittikçe azalıyorsa aşağıda vereceğimiz süt artırıcı doğal karışımları doktor kontrolünde kullanmanızı tavsiye ederiz.

anne-suturu-artiran-caylar

Anne sütünü artıran çaylar

Aşağıda süt yapan çayları bulabilirsiniz. Tüketmeden önce mutlaka ölçülere dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Süt artırıcı çay 1

Gerekli malzemeler:
– 6 ölçek kimyon (Süt bezlerini uyarması için)
– 4 ölçek rezene (Süt üretimini teşvik etmesi için)
– 3 ölçek hayıt tohumu (Hormonal dengeleyici etkisi için)
– 3 ölçek kurutulmuş kuşkonmaz (Hormonal dengeleyici etkisi için)
– 2 ölçek ahududu yaprağı (Süt üretimini teşvik etmesi ve vitamin takviyesi için)
– 2 ölçek keten tohumu (Hormonal dengeleyici etkisi için)
– 2 ölçek kurutulmuş dere otu (Laktik asit salgısını uyarması ve süt kalitesini artırmak için)

Hazırlanış ve Kullanım Şekli
Yukarıda verilen şifalı bitkilerin hepsini ince bir şekilde öğüttükten sonra, gün içerisinde iki veya üç defa, yemekten sonra bir tepeleme tatlı kaşığı olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bu karışıma alerjisi olmayan kişiler günde bir gramı geçmeyecek şekilde arı sütü ilave edebilir. Arı sütü anne sütünü artırma konusunda oldukça etkilidir.

Süt artırıcı çay 2

Gerekli malzemeler:
– 5 ölçek çemen (Süt üretimini teşvik etmesi için)
– 2 ölçek anason (Süt bezlerini uyarması için)
– 2 ölçek ısırgan otu tohumu (Süt kalitesini artırması için)
– 2 ölçek polen (Süt kalitesini artırması ve vitamin, mineral takviyesi için)
– 1 ölçek şerbetçi otu (Süt arttırıcı etkisi için)

Hazırlanış ve Kullanım Şekli
Yukarıda ölçülerini verdiğimiz bitkilerin tamamı ince bir şekilde öğütüldükten sonra, günde üç veya dört kez tok karnına, bir tepeleme tatlı kaşığı olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca mevsimin uygun olup, bulunabilmesi durumunda haftada iki kez şevketi bostan kökünden üretilmiş yemeklerden tüketilmesi faydalı olacaktır. Yukarıda ölçüleri verilen bitkilerin tamamı vücudun süt üretimini teşvik edici özelliktedir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.